Szkolny Klub Gier Planszowych

"Planszopernik"

Rok szkolny 2020-2021 to ostatni rok nauki Emiki w szkole. Pierwszy filmik z serii "Zagrajcie z Edterkiem" pojawił się w kwietniu 2017r. Od tego czasu Emilka wzięła współtworzyła kanał i wystąpiła we wszystkich 30-filmikach, recenzjach. W filmach towarzyszyły jej koleżanki z klasy: Dagna i Dominika, a przede wszystkim do 2018r. Ela. Następnie koleżanki z Planszopernika: Zuzia, Marta i Zosia. Zapraszamy na ostatni filmik z roku szkolnego 2020-2021 - czyli "Król Popiel".


Dwa tygodnie - tyle mogliśmy czasu spędzić w II półroczu z planszówkami. Cieszymy się, że mimo obostrzeń i pandemii udało nam się jednak zasiąść do planszówek i wspólnie w nie zagrać. Ostatnie nasze spotkania w roku szkolnym 2020-2021 odbyły się w przedostatnim tygodniu szkoły. Tak jak w poprzednim - dopisała pogoda, więc graliśmy na boisku. A zagraliśmy w: "Draftozaura", "Azula - Letni Pawilon", "Simlo", a także "Maki Stack". Do zobaczenia w nowym roku szkolnym - a może i trochę wcześniej:))

azulletni202134r

Nie próżnowali także pan Bartek i Emilka, tworząc kolejną recenzję w ramach kanału "Zagrajcie z Edterkiem". Tym razem gry imprezowej o japońskim jedzeniu - "Maki Stack".

No i to jest to:) Gramy!!! Do tego super pogoda, więc na świeżym powietrzu (chyba że kropi:)). Tym razem klasa 4 i 6:) I kolejne nowości i gry, w które nie zdążyliśmy pograć, jeszcze przed pandemią. A więc na stołach zawitały: "Karuba", To jest Napad, Draftozaur, Smoki, Moje Miasto.

draftozaur20234

I udało rozpocząć zajęcia z klasami starszymi (7b) - 7 czerwca 2021r. i to od razu innowacyjnie bo na świeżym powietrzu. Do tej pory w planszówki na boisku szkolnym jeszcze nie graliśmy:) A było w co grać bo pojawiły się same nowości: "Azul Letni Pawilon", "Splendor Marvel", "Decipher", "To jest napad" i "7 Złotych Miast". Bardzo się cieszymy, że na naszych spotkaniach pojawili się też absolwenci:)

plasnzowki20234

 

Na początku czerwca otrzymaliśmy od wydawnictwa Goliath superowe gry planszowe - z akcentem na zręczność:) Na szczęście uczniowie klas młodszych już w maju wrócili do szkoły i mogli się grami nacieszyć. Jesteśmy wdzięczni wydawnictwu za wsparcie jakie nam okazali - mimo, że jeszcze nie wróciliśmy jako Klub do działalności na "cały etat". Gry Goliatha przetestowali także uczniowie Edterka, którym gry bardz się spodobały.

 

Klasa 3b
klasa3b2045t66y

Klasa 2c
grygoliath20345

Klasa 1c
grygoliath20345dr

 

Edterek
grygoliath2021edterek

 

28 maja - pan Bartek oraz Emilia wzięli udział (jako prelegenci) w Metisowym eduMiszungu - spotkaniu w przestrzeni wirtualnej, podczas którego podzielili się wiedzą i doświadczeniami z wykorzystania gier planszowych w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.

edumiszung2023e4
edumiszung2023e4a

 

W maju 2021r. w ramach Bytomskiego Potencjału Kulturalnego odbyło się spotkanie poprowadzone przez panią Katarzynę Michalską, a do którego zaprosiła pana Bartka Zbączyniaka - opiekuna naszego Klubu "Planszopernik" oraz pana Adama Łatę organizatora Becekowego Pokoju Gier. Posłuchajcie co powiedzieli:)


Wirus nie odpuszczał tej zimy i wiosny. Dlatego spotkania Planszopernika nie mogły się odbywać. Nie próżnowali za to pan Bartek i Emilka, przygotowując kolejne filmy z serii "Zagrajcie z Edterkiem".

 

Pędzące żółwie

 

Sherlook

 

Kociaki Łobuziaki

 

Pingolo

 

Zwierzak na zwierzaku

14-18 grudnia (z lekkim poślizgiem) odbyły się IX Mistrzostwa Polski Szkół w Rummikub. Po raz pierwszy uczestniczyła w nich także nasza szkoła. W konkursie, który był przeprowadzony on-line wzięło udział 73 uczniów z całej Polski. Niestety naszym reprezentantom nie udało się dostać do półfinału i zajęli odpowiednio: Antonina Kowalczyk - 33 miejsce, Anna Tokarz - 37 miejsce, 72 miejsce Bartek Dębicki (który poza przeciwnikami zmagał się z rwącym łączem internetowym). Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i mamy nadzieję, że za rok znów wezmą udział w tej zabawie:)

rummikubmistrz202345t5

Ze względu na pandemię zajęcia Planszopernika niestety musiały zostać odwołane, od października SP nr 4 - przeszła na nauczanie zdalne. Jednak ta forma nauczania nie objęła uczniów "Edterka". Toteż Emilka i pan Bartek kontynuowali swoje recenzje gier na kanale youtubowym "Zagrajcie z Edterkiem" i do końca 2020r. zaprezentowali dwie świetne, również często goszczące na stołach naszego Klubu gry. A były to:

 

Mały Księżę

Draftozaur

4 i 5 listopada 2020r. ze względu na covid i nauczanie zdalne -  tym razem w przestrzeni wirtualnej, odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Rummikubie. W Turnieju wzięło udział 20 uczniów z klasy 6 i 7 oraz 2. Eliminacje odbyły się we środę, zaś finał w czwartek. Miło nam zakomunikować, że: I miejsce zajęła Ania Tokarz, II miejsce wywalczyła Tosia Kowalczyk, III miejsce zdobył Bartek Dębicki, zaś na IV miejscu uplasował się Oliwer Cygon. Gratulujemy wszystkim za sportową (i cierpliwą) postawę. Trójka finalistów będzie nas reprezentować na Mistrzostwach Szkół w Rummikubie, które odbędą się w grudniu 2020r.

mistrzostwarummikub2021

 
W październiku pan Bartek Zbączyniak, opiekun naszego Klubu "Planszopernik" znalazł się wśród 6 osób nominowanych do nagrody specjalnej im. Michała Gościniaka w roku 2020. Nagroda ta, to wyjątkowe wyróżnienie, które Kapituła może, ale nie musi, przyznawać osobie, instytucji, przedsiębiorstwu, które bezinteresownie działa na rzecz społeczności graczy w Polsce, aktywnie przyczyniając się do jej rozwoju. To wyróżnienie, to dostrzeżenie wieloletniej działalności naszego Klubu. Za co jesteśmy bardzo wdzięczni. 
nagroda20234r4go
Nagrodę w roku 2020 - otrzymał Wojtek "WC" Chuchla, ikona sceny planszówkowej w Polsce. Od lat związany z wydawnictwem Rebel.
chuchalwojetek20231

W tym tygodniu - znów mogliśmy się spotkać i wspólnie zagrać. A było w co:) Po raz kolejny chłopcy toczyli walkę podczas wojny polsko-bolszewickiej w grze "Bitwa Warszawska". Dziewczyny budowały "Małe miasteczko", oraz wykopywały kości dinozaurów z których budowały własne - "Wielka Wystawa Dinozaurów".

dinozos2020ereer

Sięgnęliśmy także do sprawdzonych gier - "Blokus", "Carcassonne" i "Przechlapane".  Nie można jeszcze nie wspomnieć o "Fuse" - czyli genialnej grze imprezowej, w której gracze wcielają się w grupę antyterrorystyczną, która rozbraja bombę.

dinozos2020ereer2

 

Kolejne spotkanie Klubu:) Cieszymy się, że możemy się spotykać i grać. A w tym tygodniu było w co. Poznaliśmy jedną z najfajnieszych gier wojennych "Bitwa Warszawska" (za tydzień też będziemy grać),

 

planszopernik12020wedr2a9

przypomnieliśmy sobie - Spacer po Burano, poznaliśmy (mało znaną grę) - Złodziej z Bagdadu, budowaliśmy z magnetycznych elementów "Planetę" - czy układaliśmy klocki w 3D (co okazało się nie być łatwą sprawą) Ubongo 3D.

planszopernik12020wedr2a9a

Ostatnie pół roku - to był ciężki czas dla naszego klubu, gdyż nie mogliśmy niestety wspólnie grać:( W tym roku - Planszopernik został zmuszony do okrojenia swojej działalności - by sprostać zasadom sanitarnym(razem grają tylko uczniowie z tej samej klasy: 4b, 6b i 7b).

planszopernik12020wedr


W tym tygodniu rozpoczęliśmy spotkania: i tak gramy we wtorek na lekcji 9 (klasa 7b), oraz w czwartek na lekcji 7 (6b) i 8 (4b).

 

W pierwszym tygodniu poznaliśmy kilka nowych gier, a były nimi: Strażnicy Kosmosu (super klimat), Smoki (nawet lepsze niż Sen:)), Similo (małe a cieszy), Minecraft (będzie grane i grane), Zaginione Miasto - na cztery osoby (genialna sprawa).

 

planszopernik12020wedr2

Przypomnieliśmy też gry w które dawno nie graliśmy - a które się nie starzeją: Milionerzy i bankruci (nie łatwo wydawać miliony) oraz nieśmiertelne Grand Prix - ostatnia prosta.

planszopernik12020wedr2a

Zaczynamy zajęcia z grami planszowymi w Edtereku. Za niedługo ruszą też zajęcia naszego Klubu. Tymczasem zapraszamy na spotkanie z grą "Winomino", o której opowiada Emilka, Dagna i pan Bartek:)

Kwartaliki

Spotkania z Planszówkami

Wspierają nas