Szkolny Klub Gier Planszowych

"Planszopernik"

Po dłuższej przerwie - spowodowanej konferencjami, a nie brakiem uczestników zajęć:) 11 lutego dobyło się spotkanie z planszówkami dla gimnazjalistów, podczas którego zapoznaliśmy się z nowo wydaną grą "Teby" - wydawnictwa Rebel. Gra opowiada o młodych adeptach archeologi, którzy z zapałem pochłaniają wiedze na uczelniach Europy, by następnie spróbować znaleźć skarby zakopane w pisakach Egiptu, Palestyny czy Grecji. Gra ma bardzo prosta mechanikę, jest szybka i niesamowicie emocjonująca - szczególnie wtedy, gdy zamiast oczekiwanych artefaktów wykopujemy tylko piasek!!!

teby2016rft

W czwartek, 4 lutego, po dwutygodniowej przerwie, znów spotkali się uczniowie gimnazjum na "Planszówkach dla gimnazjalistów". Tym razem udało nam się zagrać w świetną grę "Dolina Kupców". Zaletą gry jest jej kompaktowość, pomysł i mechanika (budujemy talię by się jej pozbyć:)) oraz re-grywalność. Można, dzięki kilku taliom zwierząt regulować poziom interakcji między graczami, czy stopień trudności. Do tego nie jest długa i zasady sa bardzo proste:) Polecamy każdemu!!!

dolinakupcow2016rftg

Grupa absolwentów, gimnazjalistów - w czwartek, 14 stycznia, miała przyjemność zapoznać się z najnowszą grę Lucrum Games - Red 7. Gra wygląda z pozoru na prostą i niepozorną, jednak sporo w niej kombinowania i główkowania. Grze towarzyszą wielkie emocje, a wynik do końca nie jest pewny. Mały format i niewielka ilość kart - powodują, że gra świetnie się sprawdzi w każdych warunkach. Obok tej gry nie można przejść obojętnie. Nasza ekipa na okazję premiery gry w Planszoperniku ubrała się w jedyny słuszny kolor - czyli w red!!!

red7planszopernik

Drugą grą w którą udało nam się zagrać tego popołudnia - była gra imprezowa "Tajniacy" (Rebel). Gra sympatyczna, szybka i regrywalna:)

tajniacygimnazjum2015

W czwartek, 7 stycznia, po raz pierwszy w Nowym Roku zebrali się uczniowie gimnazjum w ramach Planszopernika. Tym razem przenieśliśmy się w początek XX wieku - konkretnie do roku 1901, do Nowego Jorku, by tam stać się potentatami budowlanymi. Gra wydana przez wydawnictwo Bard - "Nowy Jork 1901" to prosta, szybka gra ekonomiczna dla 4 osób. Gra się całkiem przyjemnie, budynki pną się w górę, a wynik jest niepewny do ostatniej chwili. Warto zagrać!!!

planszopernikjork2016

Jak zostało zapowiedziane, na kolejnym spotkaniu gimnazjalistów, szlifowaliśmy umiejętności eksterminacji wrażych czołgów. "World of Tanks" - bo o nim mowa, to świetna gra karciana i jeszcze nie raz do niej wrócimy:) Warunek jest jeden - Jasiu musi lepiej bronić swoje bazy:) Drugą grą w którą zagraliśmy tego dnia - była szybka gra kościana - "Age of War", w klimacie feudalnej Japonii. W tej grze jesteśmy Daimyo, którzy pragną zjednoczyć cały kraj pod jednym władcą. Gra się w nią całkiem przyjemnie. Polecamy wypróbować:)

ageofwar2015rt

W czwartek, 3 grudnia, w ramach planszówek dla gimnazjalistów, poznawaliśmy tytuł wydane przez Rebel, a traktujący o II wojnie światowej - "World of Tanks". Graliśmy wraz z dodatkiem (całkiem sympatycznym), graliśmy całą godzinę i ... było nam mało, za tydzień postanowiliśmy zagrać ponownie. Gra ma dosyć proste zasady - buduje się talię, a następnie... i tu mechanika jest troszkę inna niż w większości tego typu gier - niszczy się wrogie czołgi, zdobywa medale, taranuje bazy przeciwników. Słowem - dla chłopaków - miód na serce:)


Więcej zdjęć - kliknij poniżej

worldoftanks2015rd

Na spotkaniu Kółka Gier Planszowych dla Gimnazjalistów, na stole znalazły się dwa wielkie hity planszówkowe - "Osadnicy z Catanu" (Galakta) oraz "Wsiąść do pociągu: Europa" (Rebel). Obie gry świetnie nadają się zarówno dla początkujących graczy, jak i dla starszych wyjadaczy:) W obu rozgrywka trwa około 60 minut. Mimo, że różni je tematyka, mechanika i wydawca oraz twórcy - czyli wszystko:) Mają najważniejszą cechę wspólną - są świetne. Dlatego, za tydzień zagramy w nie ponownie!!! Tak to jest z dobrymi tytułami, że po jednej rozgrywce ma się ochotę na kolejną:)

osadnicy2015

pociagwsiac2015rftg

Czwartek - 12 listopada. Na spotkaniu gimnazjalistów, na stole pojawiła się świetna gra kooperacyjna, wydana przez Rebel - "Space Alert". Gra jest niesamowita:) Po pierwsze podejmuje świetny temat - walki statków kosmicznych, po drugie - jest w miarę prosta, ale wystarczająco skomplikowana by szare komórki pracowały na wysokich obrotach. Po trzecie - każdy lot trwa tylko 10 minut -  podczas których wszyscy gracze podejmują, pod olbrzymią presją wydarzeń i uciekającego czasu bardzo trudne decyzje. I po czwarte - wszystkie działania muszą być koordynowane i wypracowane wspólnie inaczej - wynik będzie jeden - porażka:) Jeszcze raz powtórzę, świetna gra!!! i za tydzień lecimy na kolejne misje!!!

spacealert2015rft

Kolejny czwartek na naszych stołach gości "Pokój 25" wydany prze Rebel. Tym razem jednak z rozszerzeniem. Gra się świetnie, nawet rozgrywka jeszcze zyskała na grywalności i klimacie. Dodatek wnosi kilka nowych pokojów, cechy charakterystyczne dla poszczególnych postaci, dwóch nowych bohaterów, możliwość wykonania trzeciej akcji i roboty. Tak powinna ta gra wyglądać w podstawce:) Gorąco polecamy - bo rozgrywka zawsze jest gorąca!!!

pokojrozszez2015

Spotkanie gimnazjalistów - odbyło się tym razem w Pokoju 25 (gra została wydana przez Rebel). W jednym pokoju zostali ściśnięci strażnicy i więźniowie. Pełna konspiracja. Do tego nikt nie wie, co znajduje się za ścianą obok. Do tego te pokoje co chwila zmieniają się miejscami, a przecież w nich może czychać na każdego śmierć. Ufff..... I tak prawie przez 40 minut... W końcu więźniowie uciekli!!! Klimat z tej gry wycieka hektolitrami:) Kultowy fim "Cube" oddany wzorcowo. Grało się świetnie - za tydzień zagramy z rozszerzeniem. Grę jak najbardziej polecamy!!!

games25345

W czwartek, 22 października, po raz kolejny spotkała się grupa gimnazjalistów, by wspólnie miło spędzić czas przy planszówkach:) Daniem głównym tego dnia była niesamowicie klimatycznie wydana na naszym rynku przez Trefl - gra Boss Monster. W grze - gracze budują podziemia (co jeden to straszniejsze), do których trafiają niczego niespodziewający się waleczni rycerze(i inni poszukiwacze skarbów), by tam - (w większości przypadków) "wyzionąć ducha". Gra jest prosta, sympatyczna, zabawna, a do tego posiada niesamowite grafiki rodem z gier ze starych konsol. Polecamy gorąco. Kolejne spotkanie już za tydzień.

 

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
bossmonster2015

Podczas kolejnego spotkania z planszówkami dla gimnazjalistów (naszych absolwentów, ale nie tylko) mieliśmy możliwość zapoznania się z świetną grą blefu - "Agenci" wydaną przez Egmont. Gracze starają się - podobnie jak w grze "Pędzące żółwie" tak poruszać "agentami" na planszy, by do końca rozgrywki - nie zdemaskować się, a równocześnie zdobyć ja najwięcej punktów. Drugą grą, którą gimnazjaliści przetestowali - był kościany "Bang" - wydany przez wydawnictwo "Bard". Tytuł ten podobnie jak poprzedni to gra blefu. Szeryf - jedyna postać, która się na początku gry ujawnia - musi wyeliminować bandytów, oraz renegatów. W walce tej pomagać mu mogą jego zastępcy - jednak nikt przy stole nie wie kto jest kim:) Gra jest bardzo szybka, łatwa, klimatyczna i sporo tu emocji:) Kolejne spotkanie już za tydzień:) Zapraszamy!!!

agencigimnaz2015

bang2015rft

W czwartkowe popołudnie, zebrali się w naszej szkole gimnazjaliści - by przeżyć to co ich rodzice 30 lat temu - kolejkowy zawrót głowy. Tym razem jednak nie za sprawą gry "Kolejka", ale w równie sympatycznej i klimatycznej "Reglamentacji". Zabawa była przednia, a kto bąkiem kręcić nie potrafi, ten z kolejki wypada:) albo karkami rzuca:) Zagraliśmy też w świetną grę dwuosobową - Patchwork - wydaną przez wydawnictwo Rebel. Zapraszamy za tydzień!!!

reglamentacja2015rfr

bartek2015rftgy

W czwartek, podczas spotkania gimnazjalistów w naszej szkole (zawsze od 15.30 do 16.30) testowaliśmy nową grę wydawnictwa Trefl "Roar - łap potwora!". Gra jest o tyle nietypowa, że do zabawy z nią potrzebny jest tablet lub komórka. Początkowo podchodziliśmy do zabawy z pewnym dystansem. Po opanowaniu "technikalii", grało się bardzo przyjemnie, powiedzieć nawet można, że z dużym zaangażowaniem. Gra polega na złapaniu - jednego z trzech potworów dostępnych w grze przez trzech, lekko szalonych naukowców. Gracz, odpowiedzialny za ruchy potwora - widzi go na ekranie tabletu, pozostali uczestnicy zabawy rozpoznają miejsce pobytu potwora po odgłosach dochodzących z ulicy i okolicy po jakiej on się porusza. Niestety, lub stety - gra wymaga ciszy. Dlatego sprawdza się świetnie, gdy bawi się mała grupa. Na zajęciach kółka dla klas młodszych - zagrać w nią byłoby już bardzo trudno.

 

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
roar2015sedr

Kolejne spotkanie w ramach Planszopernika dla gimnazjalistów - odbyło się pod znakiem świetnej gry, rozgrywanej w czasie rzeczywistym - Herosi, wydanej przez Rebel i Lion Games. Gra jest bardzo szybka i dynamiczna. Nie pozwala na nudę i przestoje. Do tego posiada piękną szatę graficzną. Gra przeznaczona jest dla dwóch graczy. Polecamy!!!

herosi2015rftg

Podczas naszego spotkania udało nam się zagrać w jeszcze jeden tytuł - to również gra dwu osobowa, traktująca o programowaniu - One, Zero, One. Gra bardzo szybka, emocjonująca i zaskakująca!!!:) Niestety nie wydana przez żadnego rodzimego wydawcy - jednak dostępna w Polsce:) Również polecamy!!!

onezero2015t

W naszej szkole od września, w każdy czwartek na 9 lekcji:) od 15.30 do 16.30 odbywają się zajęcia Międzyszkolnego Klubu Gier Planszowych "Planszopernik" dla uczniów gimnazjum. Na razie w zajęciach uczestniczą nasi absolwenci - uczniowie Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Bytomiu. Mamy nadzieję, że z biegiem czasu dołączą także inne szkoły:) Zapraszamy!!!

 

Więcej zdjęć - kliknij poniżej

plasnpernik2015rdfsedgim

Dzisiaj, czwartek - 9 września, zainaugurowało swoją działalność Kółko Gier Planszowych dla Gimnazjalistów. Spotkania będą odbywać się w czwartki od 15.30 do 16.30. Wszystkich naszych absolwentów - gimnazjalistów - zapraszamy do sali nr 20. A w dniu dzisiejszym ogrywaliśmy bardzo miodną grę licytacyjną - Tytus Romek i Atomek (wydaną przez Egmont). Polecamy!!! i Zapraszamy za tydzień!!!

 

gimnazjum2015sedr

Kwartaliki

Spotkania z Planszówkami

Wspierają nas