Szkolny Klub Gier Planszowych

"Planszopernik"

Troszkę Was zapewne może męczyć, że wrzucamy ciągle informacje o naszych "Kwartalikach", ale pracujemy mocno nad popularyzacją naszego tytułu:) Jednak nie tylko w "Kwartaliki" gramy. Klasy pierwsze grały w ulubione swoje gry, ale też poznały dwie nowe - obie bardzo im przypadły do gustu: "Potworne porządki" oraz "Czy wiesz, który zwierz".

klasy12019gryamy

Dzisiaj, 5 czerwca odbyły się też - ostatnie zajęcia naszego Klubu. Na pewno w czasie wakacji jeszcze się spotkamy na jakimś evencie:) ale w tak dużej grupie - dopiero we wrześniu:( Dzisiaj też wzięliśmy udział w Plebiscycie "Złoty Pionek" i wybraliśmy najlepszych 5 gier w 4 kategoriach: gra dziecięca, gra imprezowa, gra rodzinna, gra dwuosobowa. Było ciekawie - ale ze względu na regulamin wyniki podamy dopiero w sierpniu:)

turniejptakoskizwyc201923

Dzisiaj, 5 czerwca, w naszej szkole odbył się Turniej "Ptakostek". W zabawie wzięło udział 24 graczy z klas od 2 do 8. Rozgrywki były bardzo zacięte i by znaleźć się w finale trzeba było wygrać w eliminacjach i półfinałach. Po ponad dwóch godzinach gry, udało się przyznać 4 miejsca.

turniejptakoskizwyc20192

Trzeba przyznać, że podium jest zaskakujące - ale tak to w grach planszowych bywa:) I miejsce zajął Adam Brzuchała z klasy II, II miejsce wywalczył - Filip Barwiński z klasy 5b, miejsce III "wygrała" - Julka Laśkiewicz z klasy 2, a miejsce IV - Zuzia Zych z klasy 4. Gratulujemy, a wydawnictwu HOBBITY.pl - dziękujemy za nagrody i możliwość rozegrania tak fascynującego turnieju:)

turniejptakoskizwyc2019

Już jutro  III edycja Rodzinnego Planszogrania, a na nim turniej Ptakostek. W tym tygodniu wszystkie grupy ćwiczą do turnieju:) Zapraszamy jutro od 15.30 do 18) Wpadajcie:)

ptakoskiprzygotowania2019tgt

Jeszcze się nie skończył ten rok szkolny - a my już planujemy co będziemy robili w nowym:) A będzie się działo. 18 października 2019r. odbędą się w naszej szkole eliminacje do Mistrzostw Polski w "Rummikubie" Macie całe wakacje na trening.

Bytom2019rummikub

ptakokostki2019a4

Drugi tydzień graliśmy w gry  wydawnictwa Nasza Księgarnia - by dobrze wybrać najlepszą w naszej opini grę przez to wydawnictwo wydaną:) Graliśmy i wybraliśmy. Zagłosowało ponad 50 członków naszego Klubu. Każdy mógł przyznać (lub i nie) od 1-3 punktów. Głosowaliśmy na gry z roku 2017 i 2018 - wśród tych zaproponowanych przez NK. I.... wg. Planszopernika - najlepszą grą 2017r. - został ... "Sen" (któremu deptały po piętach "Mrówki", które wygrały z "Fabryką Robotów).

sen2019wygral2

Najlepszą grą 2018r. - została ... "Polska Gola" (z dużą przewagą nad: Ślimakami - mięczakami i grą ze smokiem w tle "Nogi za pas". Gdyby była tylko jedna kategoria - zwycięzcą zostałaby gra w piłkę nożną "Polska Gola" - która zdobyła aż 80 pt.

sen2019wygral23

Bardzo dziękujemy wydawnictwom: Bard oraz Trefl Kraków za wsparcie naszego Klubu:) Dzięki grom Barda - w najbliższy czwartek będziemy prezentować dwie cywilizacyjne gry na Games Roomie dla rodziców i przyjaciół naszego klubu, zaś dzięki grom wydawnictwa Trefl-Kraków będziemy mogli nowe gry prezentować na kolejnych spotkaniach klubu - wykorzystamy je także - bo to świetne gry familijne - podczas najbliższego Rodzinnego Planszogrania, podczas którego, gry jednego i drugiego wydawnictwa, będą także nagrodami w turniejach:) Jeszcze raz dziękujemy!!!!!

treflwyd2019gryas
treflwyd2019gryas2

Ależ długo nas nie było:( Ta przerwa, trwała nawet dłużej - niż przerwa wakacyjna:( Na szczęście wracamy!!! I co ważne mamy fajne plany. Po pierwsze - zostaliśmy poproszeni przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia, byśmy wzięli udział w współdecydowaniu o wyborze najlepszej gry wydanej przez to wydawnictwo w latach 2017 i 2018. Bardzo jest nam miło. By wybór nie był przypadkowy - przez następne dwa tygodnie ostro gramy w znane i mniej znane gry NK.

planszopernik2019przerwa1

 

Już za tydzień - 16 maja - w czwartek zapraszamy rodziców, absolwentów i naszych przyjaciół na Games Room, który jak zwykle rozpocznie się o godzinie 17.00 w sali nr 16. A zaproponujemy dwie superzaste gry o budowaniu cywilizacji: "Hadara" i "Dice City".

hadara stuff 12019

 

Pod koniec maja lub na początku czerwca - chcemy zorganizować trzecią już edycję Rodzinnego Planszogrania, na które już dzisiaj zapraszamy wszystkie rodziny:) Poza prezentacją gier rodzinnych i imprezowych planujemy także konkursy z nagrodami:)

ptakostki2019rfr

Taki szort Planszopernik w tym tygodniu - tylko dla klas 2 i 3, gdyż od środy rekolekcje. Zuzia - miała trochę wolnego czasu więc zrobiła porządek w szafie - za co jesteśmy jej bardzo wdzięczni.

zuziaporzadek2345

Zaś dzieciaki zagrały w "Pasuje mi to". Gra która wszystkim pasuje:) Little Big Fish - fajna gra dwuosobowa ze świetnymi figurkami i dawno nie grana ale genialna dwuosobówka. Nie mogło też zabraknąć "Liska Urwiska" i "Ślimaki to mięczaki". Hiciory ostatnich naszych spotkań:)

zuziaporzadek2345a

Przyszła wiosna. Wraz z wiosną pojawiły się nowe gry:) I to na dodatek - drzewo planszówkowe obrodziło tej wiosny. Przede wszystkim zagraliśmy w grę - "Mi pasuje". Szybka, angażująca aż 6 osób gra, w której łączymy ze sobą rury?, drogi? Nie ważne:) Ważne, że zabawa jest przednia.

nasprzedaz2019eded2

Kolejną nową grą, w którą świetnie się bawiliśmy były "Cienie Amsterdamu". To szalona gra łącząca "Tajniaków" z "Dixitem". Czy jest to możliwe - trudne, ale bawić się przy tym można, byle nie za poważnie podchodzić do tematu:)

nasprzedaz2019eded23

I jeszcze jedna gra. Także szalona:) "Na sprzedaż", w której najpierw starasz się jak najtaniej kupić posiadłości, by potem jak najdrożej je sprzedać. Czemu szalona - bo nigdy nie wiesz co zrobią twoi konkurenci na rynku nieruchomości, ani nie wiesz co za nie na końcu gry otrzymasz i czy to się opłaca:)

nasprzedaz2019eded

Trzecie spotkanie pod znakiem gier z naszego pakietu od wydawnictwa Nasza Księgarnia - tym razem nie uczymy się tylko ogrywamy:) Hitem jest "Lisek Urwisek" - gra dedukcyjna, o którą dzieciaki się biją:) Zagraliśmy też w "Jedzie pociąg z daleka" oraz w kolejny hit czyli w "Totem" - taką prostą i przyjemną grę blefu.

memoir443042

Grupa starsza znowu sięgnęła po "Bukiet" - za chwilę braknie nam karteczek:), grę otrzymaną w ramach pakietu - Samuraj (bardzo ciekawa gra strategiczno-logiczna). Po raz pierwszy chłopaki zagrali w Memoir'a 44, a także w Carcassone Star Wars.

memoir44304

 

Kolejne marcowe spotkanie pod znakiem gier otrzymanych w ramach Pakietu Noworocznego, które otrzymaliśmy od wydawnictwa "Nasza Księgarnia". Tym razem bardzo dobrze nam się grało w kwiatową grę "Bukiet", w grę blefu "Ślimaki to mięczaki" czy symulator PGR - "Rolnicy".

slimaki2019tgtgt

Przypomnieliśmy sobie także genialnego westernowego "Banga", odkurzyliśmy także jedną z naszych ulubionych gier "Krainę Snów" i poznaliśmy nową grę kościaną, która bardzo nam się spodobała  - "Odkrycia: Dzienniki Lewisa i Clarka".

slimaki2019tgtgt2

Kilka tygodni temu otrzymaliśmy pakiet gier od wydawnictwa Nasza Księgarnia - za który jeszcze raz jesteśmy bardzo wdzięczni. Jako, że były ferie nie mieliśmy kiedy zagrać w podarowane nam gry. Nadrabiamy to teraz. Oczywiście nie od razu wszystkie - ale sporo się ich pojawiło i sprawiły nam sporo przyjemności - szczególnie "Lisek Urwisek", gra dedukcyjna i kooperacyjna, oraz "Szaman" - takie proste, rodzinne euro.

rebel2019rfrplaneta2

Do tego udało nam się przetestować z wynikiem pozytywnym "Planetę" - grę w której możemy sami stworzyć Ziemię, a do tego zapełnić ją mnóstwem zwierzaków - jeżeli tylko będą chciały w tak wykreowanym świecie zamieszkać. Za tydzień kolejna dawka nowości:)

rebel2019rfrplaneta

W środę i czwartek odbyły się pierwsze po feryjne spotkania naszego "Planszopernika". Może i gier nie było za dużo:) za to były troszkę cięższego kalibru i wymagające sporo kombinowania. I tak po raz pierwszy na naszych stołach pojawiła się fajna gra euro - "Montana",

montana2019tgtgtgt

mocna gra blefu "Totem",

montana2019tgtgtgt2

a także w naszych warunkach:) epicka gra w klimacie pirackim "Black Fleet".

montana2019tgtgtgt23

18 lutego wzięliśmy udział w prezentacji gier planszowych w Bibliotece Miejskiej w Lublińcu, która odbyła się  wramach akcji "Zimowa fabryka pomysłów".

prezentacjaplanszowbiob2019

We wtorek, środę i czwartek odbyły się spotkania Klubu Planszopernik po zmianach w planie. Bardzo się cieszymy, że mimo takich zawirowań większość członków Klubu - zobaczyliśmy w tym tygodniu. Zdajemy sobie też sprawę, że nie z naszej winy z niektórymi nie spotkamy się już w tym roku:( Bardzo nam jest przykro. Tymczasem w ostatnim tygodniu przed feriami zagraliśmy w gry, które udało nam się "odkurzyć" z naszej szafy - jak świetna gra ćwicząca naszą pamięć - "1, 2, 3 - Szukam", jedna z najlepszych gier blefu "Pędzące żółwie", czy "Osadnicy z Catanu - junior" - młodsza siostra jednego z największych legend świata planszówek.

pedzacezolwei2019rfrf

Grupa starsza nie chciała się oderwać od gry imprezowej "Tajny Agent", a także po raz kolejny docenili niesamowitą prostotę zasad i mnóstwo możliwości w grze "Samuraj".

pedzacezolwei2019rfrfa

Z Nowym Rokiem bierzemy udział w akcji "Pakiety Noworoczne". Mamy nadzieję, że dzięki temu wzbogacimy naszą biblioteczkę gier o nowe pozycje:) Prosimy o głosy na nas i dziękujemy za udzielone popracie:) Podziękowania należą się także panu Marcinowi Szramie, który jest pomysłodawcą tej akcji:)

 

wydawnictwaoopnkurs2019a

W czwartek rozpoczęliśmy spotkania Planszopernika w nowym 2019r. Cieszymy się, że z niecierpliwością czekaliście na to spotkanie:) Nowy Rok zaczęliśmy od nowych gier, może nie nowych - jeśli chodzi o wydanie, ale takich których nasi aktualni członkowie nie znają. I tak świetnie zarówno dla młodszych jak i dla starszych sprawdziła się uprawa słodkiego owoca - "Kakako". Walczyliśmy z potworami używając do tego zaklęć które nie zawsze nam wychodziły:) - "Pogromcy potworów",

 

nowegry2019tgtgtgt

staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie "Czy wiesz, który zwierz?", czy w końcu namalowaliśmy japońskie obrazy "Kanagawa".

nowegry2019tgtgtgt2

Jak ten czas szybko mija - dopiero zaczynaliśmy zajęcia we wrześniu a już mamy koniec roku kalendarzowego i świąteczną przerwę. Wszyscy zajęci przygotowaniami do świąt - więc i u nas trochę mniej graczy:) Za to zapewne pograją w święta ze swoimi rodzicami i rodzeństwem czego im życzymy. Hitem ostatniego spotkania Planszopernika była  gra autorów "Dixita"  - "Kraina Snów" - świetna gra imprezowa, w której staramy się odgadnąć - oczywiście nie widząc jej - kartę którą mamy przed sobą - a pomagają lub przeszkadzają nam w tym współgracze:) Super. Inną grą, którą nas wciągnęła podczas ostatniego spotkania - była także imprezówka - raczej dla młodszych graczy "Jungle Speed - Safarii":)

krainjasnow2018tgtt

Dzisiaj - 6 grudnia, odbyło się pierwsze pofestiwalowe spotkanie Klubu Planszopernik. Na spotkaniu tłumów nie było:) ale też i dobrze - wszak nie zamierzamy konkurować ze Świętym Mikołajem. Za to my mieliśmy czas by przyjrzeć się grom, które dostaliśmy tuż przed Festiwalem i nie zdążyliśmy jeszcze w nie zagrać. A były to gry świetne, a nawet wybitne. Taką właśnie jest gra kooperacyjną - prosta w tłumaczeniu, niesamowicie emocjonująca - "Zaginiona ekspedycja".

 

planszopernikowymikolaj2018

Inną superzastą grą, z którą się zapoznaliśmy podczas dzisiejszego spotkania jest "Łap za słówka". Szalona i zakręcona, imprezowa wersja znanej gry "Państwa-miasta". Warto się z nią zapoznać. Nam się bardzo spodobała.

planszopernikowymikolaj2018a

 

Ostatni Planszopernik przed - piątkowym Festiwalem (30 listopada) zgromadził jak zwykle sporo dzieciaków (chociaż część wybrała i słusznie, przygotowania do konkursu "Mam Talent" - trzymamy za nich kciuki). Tymczasem my ogrywaliśmy nowe gry, które otrzymaliśmy od wydawnictwa 2Pionki, a były to: niesamowicie kolorowa i z pięknymi figurkami "Grajeczka", oraz emocjonująca gra o wyścigach samochodowych "Bolidy". Obie gry bardzo nam się spodobały i mamy nadzieję, że często będą pojawiać się na naszych stołach. 

bolidy2018rfrrff

Kilka gier odkurzyliśmy, kilka na nowo odkryliśmy jak "Potwory do szafy", czy "Luxtorpeda". A to tylko cień emocji, które pojawią się za tydzień. Gorąco zapraszamy!!!

bolidy2018rfrrff2

Z niecierpliwością odmierzamy czas do Festiwalu, który wsparło wiele wydawnictw w tym także i Granna (która jest z nami od początku istnienia Klubu - za co bardzo jej dziękujemy). Kilka dni temu otrzymaliśmy od Granny - kilka nowych gier, które od razu postanowiliśmy przetestować. Jedną z nich była gra logiczno-zręcznościowa "Ale Cyrk!", która od razu podbiła nasze serca.

cyrk2018yhyhydd

 

Drugą - zupełna nowość, świetnie wyglądająca gra o wspinaczce - Roll&Wall Wspinaczka, którą na razie przetestowaliśmy w wersji krótkiej (10 minutowej), ale od razu można było poczuć jej potencjał:) Dziękujemy za wspaniałe prezenty:)

cyrk2018yhyhydd2

Już od następnego tygodnia (17-21 września) zapraszamy na zajęcia Szkolnego Klubu Planszopernik. Zajęcia odbywać się będą co tydzień - jedna godzina lekcyjna:

 

Dla klas 1 w poniedziałek na lekcji 6
Dla klas 2-4 w czwartek na lekcji 7
Dla klas 5-8 w czwartek na lekcji 8
Dla wszystkich chętnych także na lekcji 9

 

sztama2018yhyda

Członkowie Klubu Gier Planszowych "Planszopernik" - dzisiaj, 6 września, wzięli udział w imprezie Patriotyczny Lubliniec dla Niepodległej, która odbyła się w Lublińcu. Zuzia, Asia, Julka i Zuzia, przez prawie 4 godziny zapoznawały wszystkich chętnych z ciekawymi grami planszowymi o tematyce wojskowej i wojennej.

lubliiecpatriot2018a2

I tak - można było zagrać w gry Instytut Pamięci Narodowej - "Miś Wojtek", "Znaj znak - pamięć", czy "Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939–1944", a także w grę "Mali Powstańcy". Jednak największym powodzeniem cieszyły się "Time Line - Polska", oraz szczególnie wśród młodszych graczy - "Asy Przestworzy". Dziękujemy po raz kolejny za zaproszenie na to ciekawe wydarzenie (w ubiegłym roku także prowadziliśmy kącik z grami planszowymi:)). Jesteśmy także dumni, że Asia - zajęła w organizowanym podczas wydarzenia "Konkursie wiedzy o historii Polski" - trzecie miejsce:)

lubliiecpatriot2018a

Kwartaliki

Spotkania z Planszówkami

Wspierają nas