Szkolny Klub Gier Planszowych

"Planszopernik"

12 maja 2015r. Tajemnica Srebrnego Miasta zawitała do ZSS Nr 3 w Bytomiu. Tam, już od ponad roku trwa Partnerski Projekt Szkół Comenius pt. "Trzy razy "s" dla XXI wieku - sukces, satysfakcja, samorealizacja", w którym uczestniczą szkoły z: Irlandii, Finlandii, Niemiec, Portugalii i Słowenii oraz Polski. I właśnie dla nauczycieli z tych szkół, Planszopernik (w osobach pana Bartka, Grzesia i Maksa) zorganizował pokaz naszej bytomskiej gry. Gra została bardzo ciepło przyjęta przez graczy:) Barierą okazał się jednak brak instrukcji w języku angielskim:( na szczęście dzięki pomocy pani Joanny Oleśkiewicz, naszego tłumacza, wszyscy pojęli zasady znakomicie. Zaś pani Sabina Ostrycharczyk podjęła się zadania przetłumaczenia w całości instrukcji. Za co już jej bardzo serdecznie dziękujemy. Teraz będziemy mogli ruszać z "Tajemnicami" na podbój świata:)

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
tajemnicecomenius2915

Od kilku miesięcy, podczas spotkań Klubu Planszopernik, trwają prace nad ulepszoną wersją "Tajemnicy Srebrnego Miasta". Troszkę namieszaliśmy - pozytywnie, w zasadach, minimalny lifting przeszła także plansza, symbole na kościach, czy karty sakiewek. Wszystko to.... mamy nadzieję... z powodu realnej szansy na komercyjne wydanie gry przez Biuro Promocji Bytomia. Mamy nadzieję, że już w najbliższych tygodniach wszystko się wyjaśni. Tymczasem ściskamy kciuki, piszemy instrukcję i ... przedstawiamy poprawiony kafelek sakiewki i jej rewers.

odakafelek2015rfKARTA worek

W internecie, na portalu "Splanszowani - o grach i nie tylko" pojawiła się jeszcze cieplutka i bardzo sympatyczna recenzja naszej gry "Tajemnica Srebrnego Miasta". Bardzo dziękujemy - za tak pozytywną recenzję i fantastyczne zdjęcia:) i zapraszamy także do lektury:)

splanszowani2014

Kolejnym sygnałem, że nasza gra się podoba - jest artukuł na bolgu "Bliżej niż myślisz" - jednego z uczestników spotkania w herbacie:) Zapraszamy do zapoznania się przemysleniami autora zatytułowanymi "Grać, czy nie grać.? Oto jest pytanie..."

blogogrze2015

Tym razem prezentujemy grę komputerową - stworzoną w Scratchu, przez Maksymilana Pakosa - na bazie naszej gry planszowej "Tajemnica Srebrnego Miasta" - zapraszamy do gry:)

 

radioexpres2015

We wtorek 28 października - można było posłuchać o naszej grze na fali Radia Express -92,3 FM. O grze opowiadali członkowie naszego klubu "Planszopernik" - Grzegorz Janysek, Maksymilian Pakos, Adam Patschek, pan Bartek Zbączyniak oraz pani Ania Rak z Muzeum Górnośląskiego:) Zapraszamy do posłuchania:)

 

 

Dzisiaj - 22 października odbyło się otwarte spotkanie z naszą grą "Tajemnica Srebrnego Miasta" dla wszystkich chętnych - mieszkańców Bytomia. Planszówkowanie miało miejsce w jednym z bardziej kultowych miejsc w Bytomiu - herbaciarni "Herbata". Było super. Mnóstwo pozytywnej energii. Wszystkim nasza gra się podobała:), a nam tak bardzo  spodobała się atmosfera tego miejsca, że zamierzamy tu cyklicznie wpadać z grami planszowymi w każdą trzecią środę miesiąca. Zapraszamy!!!

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
herbaciarnia2015rfrtg

Dzisiaj - 17 października, odbyła się w IV LO premiera naszej gry - "Tajemnice Srebrnego Miasta". Na premierze było prawie 20 szkół bytomskich - serdecznie wszystkim naszym gościom - DZIĘKUJEMY!!! Mamy nadzieje, że gra się Wam spodobała.

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
premiera2015

Jeszcze nie skończyły się emocje związane z jutrzejszą premierą naszej gry, a tu okazuje się, że w październiku i listopadzie z naszą grą - "Tajemnica Srebrnego Miasta" - pojawimy się w różnych miejscach. Pierwszym miejscem będzie sympatyczna i kultowa herbaciarnia "Herbata". Będziemy tam - już w środę - 22 października - Zapraszamy!!!

grabytom2015aser

Od dwóch tygodni - uczniowie "czwórki" - uczą się zasad gry "Tajemnica Srebrnego Miasta" - za nimi już kilka godzin gry - mamy nadzieję, że jutro staną się prawdziwymi "Mistrzami Gry" dla swoich kolegów z innych szkół - podczas "Wielkiego Grania".


Więcej zdjęć - kliknij poniżej
planszopmistzrgry2015

W dzisiejszym wydaniu (16.10.2014) bezpłatnej gazetki śląskie - naszemiasto.pl,
znalazł się artykuł o jutrzejszej premierze:)

gragazetabytom

Kolejny popularny video recenzent gier planszowych - Piotr Jasik (Game Troll TV) zgodził się zrecenzować naszą grę:) Bardzo mu jesteśmy wdzięczni i zapraszamy na film:)

Konkurs internetowy - polegający na odgadnięciu miejsc, w których kręcone były sceny w naszym zwiastunie, promującym grę "Tajemnica Srebrnego Miasta" się zakończył. Nagrody otrzymują: Bartek Błasiak(6b) oraz Alicja Zawadzka (2d) oraz pani Barbara Wilert. Gratulujemy!!!

Zapraszamy do obejrzenia - nowej wersji zwiastuna:)

Od 5 października, do niedzieli - 12 października trwać będzie konkurs - polegający na odgadnięciu lokacji (w naszym mieście), w których kręcony był zwiastun promujący naszą grę "Tajemnica Srebrnego Miasta". Podpowiemy, że miejsc tych w filmie jest 21.  Wśród osób, które nadeślą - na adres morkins@gmail.com - największą ich liczbę - rozlosujemy nagrody:) Są nimi nasze gry planszowe "Tajemnica Srebrnego Miasta". Zapraszamy!!! (w konkursie tym mogą brać udział tylko uczniowie szkół podstawowych:).

Rozpoczęły się "szkolenia" wolontariuszy, którzy 17 października, podczas premiery naszej gry, będą pomagali uczestnikom "Wielkiego Grania" w opanowaniu zasad "Tajemnicy Srebrnego Miasta". W sobotę - 4 października w odwiedziliśmy - IV LO w Bytomiu.

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
4lo2015drt

Dzisiaj odwiedził naszą szkołę pan Wojciech Żegolewski - redaktor popularnego na Śląsku Radia eM. Podczas spotkania - członkowie naszego klubu Planszopernik: Mateusz Mamot, Adam Patschek, Maksymilian Pakos i Grzegorz Janysek oraz opiekun klubu pan Bartłomiej Zbączyniak - opowiadali jak doszło do powstania gry, o czym jest "Tajemnica Srebrnego Miasta", a także jak się w nią gra:)

 

Materiał został nagrany i wyemitowany na antenie Radia eM:)

 

W Bytomiu powstała gra planszowa. Dość niezwykła. Po pierwsze opowiada o czasach bytomskiej potęgi - czyli średniowiecza, kiedy Bytom dosłownie stał na srebrze. Stąd tytuł - Tajemnica Srebrnego Miasta. Ale druga nietypowa rzecz z grą związana to ta, że wymyślili ją nauczyciel i uczniowie ze szkolnego klubu gier planszowych Planszopernik w Szkole Podstawowej nr 4 w Bytomiu.

 

Mówił założyciel chorzowskiej grupy fanów gier planszowych Planszogranie, Konrad Cichos. Gra ma nie tylko się podobać, ma także uczyć i zachęcać do tego aby każdy kto w nią zagra zainteresował się historią Bytomia - mówi o nietypowym wydawnictwie jej współautor, Bartłomiej Zbączyniak, opiekun szkolnego klubu gier planszowych Planszopernik

 

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
radioemwszkole2014

Absolwentka IV LO w Bytomiu, pasjonatka fotografii - Agnieszka Bieda, swoim artystycznym okiem zerknęła na naszą grę:) Zapraszamy na fotorelację z tego spotkania:)

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
fotorelacja2014frt

"Tajemnica Srebrnego Miasta" doczekała się recenzji jednego z najpopularniejszych video recenzentów gier planszowych w naszym kraju - Łukasza "Wookie" Woźniaka. Zapraszamy do obejrzenia, a Łukaszowi dziekujemy za to, że się podjął tego wyzwania:)

 

W środę - 17 września - członkowie klubu "Planszopernik" - pan Bartłomiej Zbączyniak oraz Mateusz Mamot wybrali się do Radzionkowa, by tam w Domu Kultury Karolinka - zaprezentować swoją grę "Tajemnica Srebrnego Miasta".

radzionkowplanszo2014

 

W czwartek - 18 września - już w poszerzonym składzie (Mateusz Mamot, Adam Patschek, Maksymilian Pakos i Grzegorz Janysek) - członkowie "Planszopernika" promowali grę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu, a konkretnie w Pracowni Historii Bytomia.

bibliotek2014aswerdpl

 
"W 1254 roku na mapie Polski, w miejscu starego piastowskiego grodu, pamiętającego jeszcze czasy Bolesława Chrobrego, pojawiło się miasto ? Bytom" - tak zaczyna się legenda Srebrnego Miasta. Na podstawie tej opowiastki grupa bardzo młodych ludzi opracowała grę planszową, którą gmina Bytom wyda z okazji 760. rocznicy lokacji miasta. Występujący w grze bohaterowie to postacie legendarne, związane z województwem śląskim. Jak mówi Bartłomiej Zbączyniak - nie wiadomo już kto wpadł na pomysł utworzenia gry. Przy jej powstawaniu pracowało wiele osób i każda z nich wniosła do planszówki "coś swojego".
 
 
 Bohaterowie gry to postacie legendarne, związane z województwem śląskim. Akcja rozgrywa się w podziemiach XVI-wiecznego Bytomia. Czwórka poszukiwaczy skarbów: kupiec Jan Danin, mieszczka Adela Bujakowska, mistrz górniczy Wojciech Stelczner oraz Oda Strachwitz (córka miejskiego rajcy) odnajduje wejście do tajemniczego podziemnego miasta, w którym ukryte zostały olbrzymie skarby ? srebro Gildii Świętej Małgorzaty.
    Na bohaterów czyha duch chciwego mistrza górniczego, Szarleja, który pilnuje zakopanego skarbu. W ciemnych korytarzach można też trafić na niosącego pomoc Świetlika. "Balansując w ten sposób między mocami światła i mroku, łowcy skarbów muszą się śpieszyć, gdyż tunele podziemnego miasta są już bardzo stare i co rusz dochodzi tu do kolejnych niebezpiecznych tąpnięć. Nie jest to z pewnością świat dla strachliwych graczy."
 
 
 radioaut2014
"Tajemnica srebrnego miasta" powstała przy współpracy uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły IV LO ?SIKORAK?. Gra służy rozrywce, ale i edukacji. Sięgają po nią zarówno dzieci, jak i dorośli. Koszty wydania gry planszowej poniósł Urząd Miasta Bytom.

 

Jedną z tajemnic srebrnego Bytomia odkryła dla państwa
Marta Dobrowolska.

 

Dzisiaj - 8 września - gościliśmy na spotkaniu Szkolnego Klubu Gier Planszowych "Planszopernik" - specjalnego gościa, panią redaktor Martę Dobrowolską z Radia Katowice. Podczas przesympatycznej rozmowy:) Opowiedzieliśmy o naszym klubie, zamiłowaniu do gier planszowych - a przede wszystkim o naszej grze - "Tajemnicy Srebrnego Miasta". W nagraniu audycji wziął udział także pan Leszek, który jest autorem legendy:), Grzegorz Janysek, który nas wspomagał podczas tworzenia gry, a także Kamila Zbączyniak - twórca klipu filmowego.


Więcej zdjęć - kliknij poniżej

W piątek - 5 września na łamach Gazety Wyborczej
ukazał się artykuł napisany przez panią redaktor Magdalenę Warchalę:)

bytomwyb2014

30 sierpnia 2014r. odbyło się w Katowicach "Wielkie Granie" zorganizowane przez MashupEvents. Celem tej imprezy była popularyzacja gier planszowych. Na Mariackiej pojawiły się takie hity growe jak" "Szalone Wielbłądy" czy "Tajemnica Domostwa". Odbyły się również eliminacje do Mistrzostw Polski w grze "Carcassone", a także... można było przedpremierowo zagrać w Naszą grę - "Tajemnicę Srebrnego Miasta". Grę prezentowali - opiekun Szkolnego Klubu Gier Planszowych "Planszopernik" - Bartłomiej Zbączyniak, oraz współtwórcy gry: Maksymilian Pakos (SP nr 4 w Bytomiu) oraz Kamila Zbączyniak (Gimnazjum nr 1 w Bytomiu). Wszystkim grającym nasza gra się bardzo spodobała i mamy nadzieję, że jest to dobry prognostyk przed wielką premierą, która odbędzie się w Biurze Promocji Bytomia - 17 października:)

 

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
wielkiegranie2014pla

Po kilku dniach wytężonej pracy, zarówno w terenie:) jak i przy komputerze zapraszamy do obejrzenia zwiastuna naszej gry planszowej "Tajemnica Srebrnego Miasta". W roli głównej wystąpił Maksymilian Pakos, natomiast nad całością (reżyseria, zdjęcia i montaż) czuwała uczennica Gimnazjum nr 1 w Bytomiu - Kamila Zbączyniak. Wszystkie sceny filmu powstały w Bytomiu, gdzie jak się okazuje można jeszcze pooddychać klimatem średniowiecznym:)

Dzisiaj - 11 sierpnia rozpoczęliśmy zdjęcia do zwiastunu filmowego, zapowiadającego naszą grę planszową "Tajemnica Srebrnego Miasta". Na planie filmowym, oko w oko spotkały się dwa duchy - Szarlej i Świetlik. Było strasznie, zabawnie i nastrojowo. Ponad 3 godziny w "podziemny mieście" zrobiło swoje:) Zapraszamy do zerknięcia na zdjęcia z planu:)

 

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
swietlikvsszarej2014

7 sierpnia 2014r. miał miejsce przedpremierowy pokaz naszej gry "Tajemnice Srebrnego Miasta" w Rudym Goblinie w Katowicach. W mekce katowickich graczy planszowych:) Wśród grających znaleźli się panowie: Jacek Kobiela i Dariusz Schneid, którzy znacząco wpłynęli na ostateczną wersję mechaniki naszej gry i byli bardzo oddanymi testerami:) Za co oczywiście im bardzo dziękujemy!!!

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
rudygoblingra2014

Każdy z graczy, na początku gry otrzymuje - 20 kafelków podziemi. Każda postać posiada podobny - jednak nie identyczny zestaw.

kafelki2014asder

Za pomocą kafelek układamy na planszy podziemia Srebrnego Miasta. Do wyboru mamy 5 różnych kafelek w dwóch wersjach. Na kafelkach mogą znajdować się skarby (srebrne monety - wzorowane na halerzach Bolesława I, księcia bytomsko-cieszyńskiego z połowy XV wieku), lub miejsca spotkania ze Świetlikiem (pochodnia).

kafelki223014asder

Kafelki posiadają swój rewers, na którym znajduje się młotek górniczy w kolorze gracza. Służą one także do zaznaczania "zawałów", które mają miejsce w podziemiach i są ważnym elementem punktacji końcowej:)

kafelekrewers2014

Plansza gry "Tajemnica Srebrnego Miasta" składa się z 4 części - puzzli,
które gracze składają na poczatku gry.

plansza122014

Tak wygląda plansza po złożeniu

plansza12122014

Na planszy, w jej górnej części, przedstawiona jest zabudowa Bytomia z charakterystycznymi dla niej budynkami: IV LO, budynek Muzeum, bytomskie kościoły itd.

Pod miastem znajduje się wejście do "podziemnego miasta".
plansza12234014

Skarbiec Szarleja, w którym przechowuje on skarby
plansza12122014aser

oraz Komnata Świetlika
plansza14522014

A tak wygląda plansza z ułożoną siecią korytarzy. Podczas każdej gry - korytarze układane na nowo - toteż szansa na zagranie na takiej samej planszy jest minimalna:)

planszaulozona2014

planszauloz45ona2014

Dzisiaj - 24 lipca - nasza pierwsza (mamy nadzieję, że nie ostatnia) gra dotarła do nas z wydawnictwa "Polskie Gry Planszowe" z Krakowa. "Tajemnica Srebrnego Miasta" - została wydana w 100 egzemplarzach i jej oficjalna prezentacja nastąpi w piątek - 17 października 2014r. Mamy nadzieję, że spotka się z dobrym odbiorem i będziemy mieć możliwość jej dodruku, już w większej ilości.

graprzyjaz2014

 

grawpudlkuprzyjazd2014

Mamy dla Was - jeszcze gorącą, już opracowaną instrukcją do naszej gry "Tajemnica Srebrnego Miasta". Właśnie zmierza do druku. Zapraszamy do zapoznania się z nią:)


Kliknij by pobrać instrukcję

tajemnica2014instr

Z początkiem tygodnia (od 30 czerwca) rozpoczęły się prace produkcyjne naszej gry. W Wydawnictwie - Polskie Gry Planszowe w Krakowie, powstają krok po kroku, elementy "Tajemnicy Srebrnego Miasta".

 

Jako pierwsza została wykonana plansza, - przedstawiająca w górnej części Bytom nocą oraz Wejście do Podziemi i Komnatę Świetlika. Jak możecie zobaczyć na zdjęciu - będzie się składała z 4 puzzli - łatwo i szybko składalnych, na których będzie można układać z kafelków podziemne korytarze.

plansza2014skr

Kolejnym elementem gry, który wychodzi już z fazy produkcji są 4 kości akcji. Drewniane, z 6 symbolami: dwoma ruchu, zawału, ducha, skarbu oraz górniczego młota (żelazka).

kosci42014

Powoli, powoli, kończy się okres testowania naszej gry. Przez ostatnich kilkanaście dni, gra testowana była intensywnie. Dopracowywaliśmy zasady i instrukcję.

grytest2014drugi

Pomogali nam w tym także nasi przyjaciele.

Jacek Kobiela - znany na całym świecie:) popularyzator gier planszowych
jacek2014

 

oraz Łukasz Piechaczek naczelny magazynu Świat Gier Planszowych
piech2014

 

Od kilku tygodni trwają intensywne prace nad grą planszową "Tajemnice Srebrnego Miasta". Ukończone zostały prześliczne grafiki, które powstały za sprawą pań: Kingi Bożkiewicz i Martyny Janik. Trwają ostatnie prace nad instrukcją do gry oraz rozpoczęły się intensywny testy mechaniki gry na egzemplarzu testowym:)


Więcej zdjęć - kliknij poniżej
graplanszowatesty2014

Powoli, bardzo powoli, jednak:) powstaje gra opracowana przez Szkolny Klub Gier Planszowych "Planszopernik" o roboczym tytule "Tajemnice Srebrnego Miasta". Miejscem akcji gry - będzie XVI wieczny Bytom - nazywany drzewiej Srebrnym Miastem, a konkretnie jego podziemia, w których ukryte zostały skarby (te srebrne). Skoro będą skarby to muszą pojawić się i duchy - te dobre czyli Świetlik, i te mniej przyjazne - Szarlej. Gra ma zostać wydana w październiku br. z okazji Jubileuszu 760 lecia lokacji Bytomia. Będzie się działo:) możecie zobaczyć szkic okładki i klika innych elementów gry (we wczesnej fazie):)

Srebne Miasto

Huraaa!!! Projekt - Wygraj Bytom - opracowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły IV Liceum Ogólnokształcącego im.B.Chrobrego w Bytomiu "SIKORAK" i nauczycieli naszej szkoły(oraz SZKGP "Planszopernik") otrzymał dotację Prezydenta Miasta Bytomia. Dzięki temu będziemy mogli wydać własną grę:)!!! Na bieżąco będziemy informować o postępach, naszych planach i imprezach towarzyszących temu wydarzeniu. Finałem naszego projektu będzie wrześniowy - Miejski Festiwal Gier Planszowych, na którym nasza gra zostanie zaprezentowana:))))))

kostakdogry2014

Kwartaliki

Spotkania z Planszówkami

Wspierają nas