Szkolny Klub Gier Planszowych

"Planszopernik"

I minął kolejny - tym razem 7 rok działalności naszego Klubu Gier Planszowych "Planszopernik", działającego przy Szkole Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu. Zajęcia Klubu odbywały się regularnie - raz w tygodniu w wymiarze 1 godziny lekcyjnej (czasem dłużej:)). W tym roku działały już aż 4 grupy: klasy 1, klasy 2-3, klasy 4 i klasy 5-7. W sumie w zajęciach uczestniczyło średnio ponad 70 uczniów. Pracę Klubu wspomagali nauczyciele: Bartek Zbączyniak, Iwona Zwadło, Sylwia Wójcik, Ewa Błasiak, Agnieszka Szota oraz okazjonalnie Jadwiga Gilner i Jacek Wadowski. W zajęciach grupy młodszej, aktywnie uczestniczyli uczniowie klasy 4b, wspierając nauczycieli.

sztama2018yhyda
naszskeigarnia2018gol2

Podobnie jak w ubiegłych latach organizowaliśmy Games Room dla rodziców, absolwentów, nauczycieli oraz przyjaciół.

qoolquiz2018

Przez cały rok, podczas Edterkowych Przerw Integracyjnych, w każdy wtorek, graliśmy w gry planszowe. Emilka i Ela prowadziły swój kanał na youtubie "Zagrajcie z Edterkiem" - recenzując i tłumacząc zasady swoich ulubionych gier.

edterkoweprzerwy2018t5t65

W sierpniu wzięliśmy udział w imprezie zorganizowanej przez Hufiec Lubliniec - "Patriotyczny Lubliniec oddaj hołd Powstańcom Warszawskim", podczas której zorganizowaliśmy kącik z grami planszowymi.

powstaniewarszwwski2017tyhu

We wrześniu zjechaliśmy 320 metrów pod ziemię, gdzie wzięliśmy udział w VII Nocnym Graniu w Gry Planszowe zorganizowanym przez Silesie on Board.

planszowkiwkopalni2017ty

Już tradycyjnie - wzięliśmy udział w VIII Służb Mundurowych w Radzionkowie, podczas którego nie tylko graliśmy w gry planszowe, ale i współprowadziliśmy Games Room.

pkinikmilitarnyradzi2017rt

Pod koniec września uczestniczyliśmy w mini konwencie "Bebokowym" w Siemoni. Tu także nie tylko graliśmy, ale i tłumaczyliśmy zasady gry NMBR 9.

beboksiemonia2017rftg

W październiku odwiedzaliśmy uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Wojkowicach, których staraliśmy się zarazić naszą pasją do planszówek. I udało się:) Od drugiego semestru w szkole w Wojkowicach działa Kółko Planszówkowe i cieszy się coraz większą popularnością.

planszopernikwojakowicecz22017rt5
21 października, pan Bartek Zbączyniak, miał przyjemność wziąć udział w konferencji szkoleniowej "Wejdź do gry - kultura czytania i twórczego działania w bibliotece", zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach. Podczas tego spotkania pan Bartek opowiadał o działalności naszego Klubu.

Konferencja II Dzień 27

W listopadadzie, dziesięcioro uczniów naszego Klubu wraz z panem Bartkiem, wybrało się na 5-godzinne spotkanie z grami planszowymi do Miejskiego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu - czyli na "Beboka".

mineraly2017rty

A kilka dni później zorganizowaliśmy VII Festiwal Gier Planszowych, który w tym roku składał się z czterech części: planszówek dla najmłodszych, spotkania z planszówkami dla uczniów bytomskich szkół, otwartego spotkania dla każdego chętnego, oraz wspólnego grania w gry planszowe w ramach "Sąsiedzkich spotkań z przy grach planszowych". W sumie w Festiwalu wzięło udział około 400 osób. Nasza wypożyczalnia, która nie rejestrowała egzemplarzy turniejowych i części gier wypożyczanych przez opiekunów - zanotowało ponad 450 wypożyczeń:) Przeprowadziliśmy 12 konkursów:) To rekord:)

hexkonkurs2017tyu7u
hexkonkurs2017tyu7u23

25 listopada - nasza Planszopernikowa reprezentacja udała się, w bardzo silnym 8 osobowym składzie, do Zabrza - na jesienną edycję Konwentu "Pionek".

 istambul2017ty654t2

10 lutego, Klub Planszopernik w osobach: Julki, Asi, Ani i Michała (pod opieką pana Bartka) odwiedził Bibliotekę Publiczną w Lublińcu. Tam przez ponad 3 godziny, przekonywał, że zabawa z grami planszowymi jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu:)

lublinjiecbibliotekplansz2018

6 marca, razem z Innowacyjnym Zespołem Edukacyjno terapeutycznym "Edterek" - zorganizowaliśmy II Integracyjny Festiwal Gier Planszowych "grajMY". Głównym patronem Festiwalu było wydawnictwo Granna (sponsor gier dla szkół biorących udział w imprezie). W Festiwalu wzięło udział 5 bytomskich szkół: Szkoła Podstawowa nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi, Zespół Szkół Specjalnych nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Zespół Szkół nr 1 oraz Szkoła Podstawowa nr 40. Gościem specjalnym imprezy była  wiceprezydent miasta Bytomia - pani Bożena Mientus.

edterekfestiwal2017ygta2

edterekfestiwal2017ygta

10 marca, w Szkole Podstawowej nr 3 w Lublińcu, odbyła się III edycja Festiwalu Gier Planszowych "HarcPlansza", którą współorganizowaliśmy wraz z Hufcem ZHP Lubliniec. Tegoroczna edycja Festiwalu zgromadziła ponad 100 osób, wśród których byli zarówno harcerze i harcerki, zuszki oraz uczniowie lublinieckich szkół podstawowych.

harcpalnsz32018tga
harcpalnsz32018tga2

W kwietniu zorganizowaliśmy V edycję Maratonu Planszówkowego. Podczas imprezy zorganizowaliśmy turniej w grę "Hero Realms" oraz "Molkky". Podczas maratonu gościliśmy wydawnictwo Sharp Games, które zaprezentowało nam swoją grę "Ulm, panią Magdalenę Śliwińską ze swoją grą "Minerały" oraz, a pana Bartka Janiszka, który wprowadził nas w świat gier figurkowych. Oczywiście była pizza i spanie w szkole:)

maraton20181
maraton201812

26 maja, reprezentacja naszego Klubu w składzie: Julka, Asia, Bartek, Paweł oraz pan Bartek - wzięła udział w XI edycji Festiwalu Gramy z inicjatywą, która odbyła się w Radzionkowie. Udało nam się zająć - I miejsce:)

grajmyradzionkow2018u2
grajmyradzionkow2018u

28 maja, zorganizowaliśmy - III edycję Rodzinnego Planszogrania. Przez prawie 3 godziny, ponad 20 uczestników spotkania - bawiło się grami planszowymi. Tym razem patronat nad imprezą objęło wydawnictwo Nasza Księgarnia. Kulminacyjnym momentem Planszogrania - był rodzinny turniej gry "Polska Gola". W turnieju wzięło udział 7 rodzin:)

 planszogranie2018uhyasaasa
planszogranie2018uhyasaasa2

10 czerwca uczestniczyliśmy w Konwencie Gier Planszowych "Pionek" w Zabrzu. Od wielu lat staramy się nie opuścić - żadnej edycji tego Festiwalu Gier Planszowych - bo lepszego na Śląsku nie ma. Tym razem na "Pionek" pojechała 3 osobowa reprezentacja "Planszopernika": Julka, Asia i Paweł.

emojito2018rfr24

W czasie wakacji -rozpoczęły się prace nad grą planszową o rewitalizacji naszego miasta. Wśród twórców takie tęgie głowy jak: Julka, Zuzia, Michał, Antek, wspierani przez pana Bartka i Maxa, oraz testerów: Igora, panią Iwonkę, panią Martę, panią Kasię:) Mamy nadzieję, że gra się spodoba miastu i uda nam się wydać kolejną grę:) Trzymajcie za nas kciuki.

graplanszowa2018yhttt2

 

Ostatnie zajęcia Klubu Planszopernik odbyły się  - 15 czerwca. Za tydzień będziemy odbierać świadectwa. My - już w bardzo okrojonym składzie:) Do Zielonej Szkoły, doszły konkursy i pogoda:) I dobrze - jak jest możliwość to trzeba przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu:) Jednak na tych co spotkali się w miniony piątek - czekała nowa gra "Sztama" - świetna, szybka gra w której wcielamy się w ekipę bobrów - które budują swoje tamy:)

sztama2018yhyda

Przyszedł gorący czerwiec. 30 stopni nie sprzyja zabawom z planszówkami w pomieszczeniach szkolnych - niestety bardzo mocno nagrzanych. Do tego nasi stali bywalcy uczniowie klas III - wyjechali na "Zieloną szkołę", a grupa starsza przygotowuje się do konkursu. Życzymy jednym i drugim powodzenia:) Ci co zostali - mogli zapoznać się z trzema nowymi grami. Niesamowicie zabawną grą o emocjach - "Emojito", prostą grą zręcznościową "Wyścig Pingwinów",

emojito2018rfr

oraz przepiękną grę "Azul", w której gracze wcielają się w artystę, układającego przepiękne mozaiki na ścianach pałacu królewskiego w Évorze.

emojito2018rfr2

Niestety, rok szkolny nieubłaganie zmierza do końca:( Tak też powoli kończą się nasze cotygodniowe spotkania. Kolejne - odbędzie się dopiero - 8 czerwca (i to niestety w okrojonym składzie - klasy 3 jadą na zieloną szkołę). Więc póki można i jest okazja gramy:) Po raz kolejny pochyliliśmy się nad grami z wydawnictwa Nasza Księgarnia - tym razem grupa młodsza poznała dwie świetne gry: "Detektyw Pozytywka" - kolejna wersja memo, ale ze świetnym pomysłem na siebie:) oraz grę o pociągach - "Jedzie pociąg z daleka".

jedzie pociag20187ds

Grupa starsza - wzięła się za cięższy tytuł - "Budowa miasta" - gdzie zadaniem graczy jest inwestowanie w nieruchomości. Oczywiście nie mogło zabraknąć hitu ostatnich spotkań - czyli gry "Polska, gola", czy równie popularnego "Zeusa".

jedzie pociag20187ds2

Podczas pierwszego majowego spotkania Klubu Gier Planszowych "Planszopernik", członkowie klubu - ci starsi i ci młodsi:) mogli zapoznać się z kilkoma nowymi grami wydawnictwa Nasza Księgarnia, która wsparła nasze III Rodzinne Planszogranie (o nim więcej w kolejnym poście). Grupa młodsza - ogrywała genialną karciankę „Polska, gola!". Emocji przy grze nie brakowało, a pot lał się z zawodników strumieniami, nie tylko dlatego, że za oknem było prawie 30 stopni:)

naszskeigarnia2018gol2

 

Grupa starsza świetnie bawiła się przy grze skojarzeniowej - "Na końcu języka", oraz karciance z elementami strategii - "Najazd turystów". Oczywiście i starsi spróbowali swoich sił w karciance piłkarskiej i... potem trudno było ich od niej oderwać:) Z całego serca polecamy!!!

naszskeigarnia2018gol234

Maj - to miesiąc, podczas którego w naszej szkole zorganizujemy - III edycję Rodzinnego Planszogrania (szczegóły wkrótce). Wybieramy się także na dwa duże konwenty planszówkowe. Pierwszy odbędzie się 26 maja (sobota) w Radzionkowie i będzie to IX konwentu - ZaGraj w Radzionkowie.

festiwalzagraj2018yhyahysa

Natomiast w 9 czerwca, wybierzemy się do Zabrza na Pionek:) Już nie możemy się doczekać:)

pionek 2018 702x315

Zapisy u pana Bartka - ilość miejsc ograniczona:)

W piątek po raz ostatni w kwietniu, przy planszówkach,  spotkali się członkowie Klubu "Planszopernik". Nowością, którą wypróbowali były "Zamki Caladale", gra kafelkowa, w której gracze walczą o miano najlepszego budowniczego. Prosta, szybka i pozwalająca nacieszyć się "własnoręcznie" wybudowanym zamkiem:).

zamkicanhale2018df

Grupa starsza przypomniała sobie - dawno nie graną grę - "Szalona misja", w której liczy się umiejętność odwzorowywania i szacowania, oraz świetna orientacja przestrzenna.

szalonamisja2018drf

Przed nami długi "weekend" majowy - co prawda zapowiadają piękną, słoneczną pogodę - to jednak w ramach relaksu - warto sięgnąć po planszówkę. Czego Wam życzymy:)

Na dworze coraz cieplej, czas na wycieczki i wypady do parku i na świeże powietrze:) Jednak nasi klubowicze nie zapominają o Nas:) i ... oczywiście gramy:) W mijającym tygodniu udało nam się poznać nową grę kafelkową - "Rurka wodna", gdzie gracze starają się zbudować jak największą zjeżdżalnię:)

rurkawodna2018yhydfs

oraz przypomnieć sobie równie dobry tytuł - "Wielka ucieczka" w klimatach pirackich.

rurkawodna2018yhydfs2

Grupa starsza - z dużym zacięciem, starała się zbudować jak najlepszy komiks w grze licytacyjnej "Tytus, Romek i Atomek".

rurkawodna2018yhydfs24

 

Kwiecień w naszym Klubie należy do nowości:) W miniony piątek, grupa młodsza (grupa starsza tego dnia nie miała zwykłych zajęć - wzięli udział w Maratonie) poznała kilka fantastycznych nowych gier. Pierwszą z nich było niecodzienne - memory "Mysterious Forest", podczas której zamieniamy się w chłopaka, który musi przejść  tytułowy tajemniczy las i pokonać wiele przygód:)

mysteriousforset2018rf

Kolejną nową grą była inna gra typu memory - z zabawną i przesympatyczną grafiką - "Games Over", podczas której kierowany przez gracza rycerz musi walczyć z potworami, oraz znaleźć skrzynię pełną skarbów:)

mysteriousforset2018rf2

Inną grą, która bardzo nam się spodobała - był "Wirus". Gra w której staramy się wyleczyć swój organizm i... nie przebierając w środkach zrobić to zanim inni to zrobią:)

mysteriousforset2018rf24

W kwietniu znów udało nam się zagrać w kilka ciekawych, nowych gier. Jedną z nich, którą ogrywali młodsi członkowie Planszopernika była piracka gra w kości - "Gold Armada".

goldarmada2018tgas

Inną były "Frogi" - zabawa w przeprowadzanie po liliach wodnych - małych żabek:)

 goldarmada2018tgas2

Za to grupa starsza poznała bardzo ciekawą grę z dużą ilością negatywnej interakcji "Survive: Space Attack!",

 goldarmada2018tgas23

a także przepięknie wydaną i równie pasjonującą grę ekonomiczno-strategiczną "Via Nebula".

 goldarmada2018tgas234

13 kwietnia o godzinie 18.00 na sali gimnastycznej rozpocznie się V Maraton Planszówkowy. Grać będziemy do północy. Tego wieczoru przygotowaliśmy dla Was kilka niespodzianek. Po pierwsze - swoją grę Ulm - zaprezentuje Tomasz Solga. Odbędzie się także prezentacja gier figurkowych z uniwersum Star Wars. Kolejną atrakcją wieczoru - będą premiery gier: Wirus oraz Hero Realms. Oczywiście nie zabraknie pizzy i noclegu w szkole:)

91i7yTNMgPL. SX425

 

Na Maraton zapraszamy uczniów klas 4-7, którzy biorą udział w zajęciach Klubu Planszopernik -zapisy do końca tygodnia na adres e-mail: morkins@gmail.com

 

Zapraszamy także naszych stałych uczestników Games Roomu dla rodziców, nauczycieli, przyjaciół i absolwentów.

 

Ostatnie spotkanie przed świętami w Planszoperniku stało pod znakiem nowości:) Grupy młodsze ogrywały poznaną już grę "Rekin" i "Magic Maze", ale także próbowały swoich sił w nowości o życiu ryb morskich - "Batyskaf", oraz przemierzały lochy i podziemia wraz z bohaterami gry "Karak".

batyskaf2018yhyasda 

Grupa starsza także poznała niesamowicie zakręconą grę "Magic maze", wraz z panem dyrektorem staraliśmy się pokonać potwory i lochy w grze "Karak", a także próbowaliśmy zbudować, z niedających się ułożyć na siebie klocków:) wieżę - "Blockout!"

karak2018tgy

Pierwsze w marcu spotkanie Planszopernika przebiegało pod dyktando dwóch nowych i zarazem świetnych gier. Pierwszą grą był Totem - gra logiczno-strategiczna, w której zadaniem graczy jest przeprowadzić swoje piony na drugą stronę planszy:) Prosty pomysł - a świetnie się przy nim bawi i sporo trzeba nagłówkować się przy nim.

totem2018yhyassd

Druga gra, to Magic Maze - szalona kooperacja w czasie rzeczywistym, podczas której trzeba wykazać się pełną koncentracją, przewidywaniem i orientacją w przestrzeni. Do tego, pomimo że nie można przy niej rozmawiać nie tylko powoduje niesamowite emocje - ale może być przyczyną wielu starć, spięć i konfliktów - które trzeba na szybko zażegnywać:) Świetna nauka i zabawa pracy w grupie.

magicmaze2018yhjayas

To już trzeci raz Planszopernik wraz z Komendą Hufca ZHP Lubliniec organizuje Festiwal Gier Planszowych "HarcPlansza", który odbędzie się 10 marca (sobota) w Szkole Podstawowej nr 3 w Lublińcu. Zapraszamy od 10 do 13. W tym czasie będzie można zagrać w przeróżne gry planszowe, ale także stanąć w turniejowe szranki w cztery gry: "TimeLine: "Polska", "No co ty?", "Kingdomino" oraz "Hex". Będzie można także dowiedzieć się jak gra się w Molkky:) Zapraszamy!!!

harcplansza2018 plakata

Bardzo się cieszymy, że możemy grać w najróżniejsze gry, te nowsze i te starsze. Jest to możliwe między innymi dzięki temu, że nasz Klub wspierają różne wydawnictwa. Tym razem otrzymaliśmy paczkę z nowościami od TACTIC. Bardzo dziękujemy!!!

tacticwsparcie2018tyad

Kończy się luty, a zima zaczyna:) U nas przerwy w graniu ni ma:) Kolejne piątkowe spotkanie Planszopernika już za nami. Tym razem w grupie młodszej pojawiła się bardzo ciekawa gra - "Piranie", a także kilka gier, w które już dawno nie graliśmy jak: "5 sekund junior", czy "Straszny Dwór".

piranie2018yhtagsa

Grupa starsza ogrywała ostatnio bardzo popularnych "Legendarnych wynalazców", czy będące na fali "Meeple War". Zagrali także w nową grę, która bardzo im przypadła go gustu. Grę jedyną w swoim rodzaju polegającą na "levelowaniu" kości - "Kowale Losu":)

kowalelosu2018yhasads

Ferie się skończyły, cieszymy się, że o nas nie zapomnieliście:) Na pierwszych po feriach zajęciach Planszopernika grało nas ponad 60:) Super!!! Tym razem na stole nie pojawiło się zbyt wiele nowości. Graliśmy w gry które znamy i lubimy:) Nową grą na naszych zajęciach była świetna gra "Rekin" - prosta, ale bardzo wciągająca, dynamiczna i z dużą ilością interakcji.

rekin2018tgtaste

Grupa starsza testowała i chyba się zakochała, głównie chłopcy:) w grze "Meeple War" - takim RTS planszówkowym, w którym rozbudowujemy swoje państwo - starając się jak najszybciej zająć punktowane tereny i oczywiście pokonać oponentów:)

meeplewra2018yygha

Zima jaką mamy każdy widzi:) Nie sprzyja ona zabawie na śniegu:( Z pomocą w takiej chwili przychodzą gry planszowe - o ile jesteśmy zdrowi:) Tymczasem tak nie jest. Spora grupa naszych klubowiczów, w ostatnich dniach przed feriami zachorowała. Trzymamy za nich kciuki by szybko się pozbierali i zimową przerwę wykorzystali na odpoczynek, a nie kurację:)

 

Dwa tygodnie temu udało nam się przypomnieć superową wyglądającą i wyciągającą grę "Domek na drzewie", oraz kultową, lecz także dawno nie oglądaną na naszych stołach, grę "Splendor".

splendor20178uye

Natomiast tydzień temu, przypomnieliśmy sobie gry z serii Bajkogry: "Baba Jaga" i "Trzy świnki" - dwie proste, bardzo klimatyczne gry oparte na popularnych bajkach. Natomiast grupa starsza, odświeżyła sobie grę w klimacie starożytnego Rzymu - "Augustus". Genialnie przerobione bingo:) Polecamy!!!

trzyswinki2018tytty

 

Czym skorupka za młodu nasiąknie...:) W myśl tej zasady, fajnie, że wydawcy pomyśleli o "dużych grach" w wersji junior. Właśnie te stały się podczas ostatniego spotkania, głównymi "daniami". Z wielką przyjemnością młodzi planszówkomaniacy:) zagrywali się w:
Catanie junior",

junglespeedsafaria

"Epoce kamienia - junior",

junglespeedsafariaa

"Wsiąść do pociągu - junior",

wsiascjunior2018yhy

i "Jungle Speed Safari" (właściwie junior:))

junglespeedsafari

Zaś starsi ogrywali nowe tytułu: "Majestat", "Ubongo", "Carcasonne: Star Wars", czy "Legendarnych wynalazców".

junglespeedsafariaaa

Miło nam, że w Nowym Roku - nie zapomnieliście o Nas:) Pierwsze spotkanie Klubu "Planszopernik", odbyło się 5 stycznia. Na grupie młodszej pojawiła się gra dawno nie oglądana:) - "Osadnicy z Catanu - junior". Świetna gra wprowadzająca w świat kultowych "Osadników".

osadnicyjunior2018

Na grupie starszej zadebiutowały dwie nowości: "Carcassone: Star Wars" - bardzo fajna wersja graficzna z elementami walki:)

carcasone20178tystar

oraz "Legendarni wynalazcy", proste euro, ale przyjemnie wykonane i bardzo grywalne.

wynalazcy2017ty

W piątek, 15 grudnia odbyło się, ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie Klubu Gier Planszowych "Planszopernik". Podobnie jak w poprzednim tygodniu testowaliśmy nowości przywiezione z Pionka. Pojawiło się "Ubongo" - genialna gra - która została uznana najlepszą grą planszową TARGÓW GRA I ZABAWA 2017. Nam się również spodobała i to zarówno grupie starszej, jak i młodszej.

ubongogrupastarsz2017rt

Kolejną grą, którą przywieźliśmy z Zabrza, była bardzo stara, ale ciągle atrakcyjna "Z drogi śledzie, pociąg jedzie" z ładnymi figurkami pociągów i zwrotnicą:) Taka rozbudowana wersja "chińczyka", ale gra się świetnie:)

jedziepociagmlodsza2017rtty

Podobnie jak w poprzednim tygodniu, nadal poznajemy nowe gry przywiezione z konwentu "Pionek". Warto się wybierać na takie imprezy:) Grupa starsza przetestowała zupełną nowość - grę "Majestat", w którą na "Pionku" zagraliśmy jeszcze w wersji prototypowej. Grało się świetnie.

majestat2017rtgt5

Kolejną grą przywiezioną z Zabrza jest nieobliczalna gra karciana "Fluxx". Również i ona nam się spodobała.

majestat2017rtgt523

Inną nowością na naszym stole była gra "ColorFox", taka szybka, spokojna i bardzo sympatyczna gra w dopasowywanie zapałek, od razu podbiła nasze serca:)

majestat2017rtgt52

Po naszym Festiwalu, musieliśmy zrobić krótką przerwę, by doprowadzić nasze zasoby growe do porządku:) Troszkę ucierpiały, w końcu używało ich tak wiele osób i tak intensywnie:) ale przecież o to chodzi, by cieszyły i bawiły, a nie stały na pólkach. Zatem, po przerwie udało nam się ograć kilka fajnych, nowych gier. Przede wszystkim świetną grę - o kopalniach "Out of Mine" (nabytek Pionkowy), bardzo fajną, zręcznościową grę "Kraina lodów" oraz bardzo emocjonującą, przyrodniczą grę "Zaplątana sawanna".

outofmine2017rt456

 

Grupa starsza także wykorzystywała gry przywieznione z Zabrza, na stole pojawiła się "Bloodborne", "Lokomotywa", "Super Gol" oraz "Festiwal Lampionów". Za tydzień kolejne nowości:)

lokomotywa2017tr5t6t

Dzięki uprzejmości wydawnictwu Albi, już w piątek, 10 listopada zorganizowaliśmy pierwsze 2 z 6 turniejów BrainBoxa. BrainBox to seria gier, która ćwiczy pamięć, a także - poprzez zabawę ćwiczy spostrzegawczość, znajomość liter, matematykę, przyrodę czy geografię:) Tym razem w turniejowe szranki stanęła najmłodsza grupa naszych uczniów (osobno klasy I, osobno II i III). Ponad 30-tka uczniów walczyła przez ponad godzinę w turniejach "Brainbox - pierwsze obrazki" i "Barinbox-abecadło".

planszopernikalboi2017rty

Poziom był tak wysoki, że by wyłonić zwycięzców, trzeba było wprowadzić zmiany do regulaminów i ponieść trudność zadawanych pytań:) Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wydawnictwu Albi, oraz zapraszamy na Festiwal już w piątek - 17 listopada od 12.00 w SP nr 4:)

planszopernikalboi2017rty2
planszopernikalboi2017rty23

 

Po raz kolejnych na planszopernikowych spotkaniach sięgnęliśmy do gier, których dawno nie wyciągaliśmy z szafy, a bardzo je lubimy:) Tak stało się ze świetną grą ekonomiczną "Metropolia", która rozgrywana była na dwóch stołach równocześnie.

metropoliporazdrug2017rt

Drugą grą, odkurzoną, a swego czasu bijącą rekordy popularności była - pchełkowa - "Micro Monster":)

micormonster2017rt56

Nie zabrakło także nowości:) Zagraliśmy w świetna i szybką grę - "Pictureka", w wersję junior gry "Monopoly", oraz w grę "Koszmarium", w której staramy się stworzyć, jak najszybciej swoje "potworki". Gra z bardzo duża ilością wzajemnej interakcji:)

monsterium2017rty67

 

W ostatni piątek października na naszych stołach rządził karaluch w obu znanych na formach:) "La Cucaracha" i "La Cucharacha Loop". Próba kierowania małym robocikiem jest bardzo emocjonujące, mimo, że z góry skazane na porażkę:)

lacucarachalopp2017r5t

Oprócz karalucha, gracze planszopernikowi, zagrali w dnie gry o podobnej mechanice "Bang" i "Miecz samuraja", wcielając się w role szeryfa, renegatów, wojowniczych ninja czy szoguna. Emocje olbrzymie i zabawa gwarantowana.

lacucarachalopp2017r5t2

 

W sobotę 21 października, pan Bartek Zbączyniak, miał przyjemność wziąć udział w konferencji szkoleniowej "Wejdź do gry - kultura czytania i twórczego działania w bibliotece", zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach. Podczas tego spotkania pan Bartek opowiedział o działalności Szkolnego Klubu Gier Planszowych "Planszopernik" działającego przy SP nr 4 w Bytomiu.

Konferencja II Dzień 27

Dzisiaj, podczas edterkowego w-f, ćwiczyliśmy przy użyciu świetnej interaktywnej zabawki "Fire Quest". Naszym zadaniem było przejście toru przeszkód, trzymając kolorową pochodni, tak by jej nie zgasić. Nie było to zadanie łatwe. Udało nam się wszystkim pokonać wszystkie przeszkody, chociaż każdy w swoim tempie. Jutro spróbujemy poćwiczyć z pochodnią wraz z naszymi przyjaciółmi z "czwórki"- podczas EPI.

pochodniaela2017

W kolejny piątek spotkaliśmy się w SP nr 4, by wspólnie pograć w nasze ukochane gry planszowe. Planszopernik nie zwalnia i pruje z szybkością pociągu do przodu. Podczas piątkowego spotkania -grupa młodsza poza oczywiście graniem:) - zrobiła sobie wspólne zdjęcie:)

planszopernikgrupamlodsza2017ty56

Grupa starsza, poznała nową, bardzo sympatyczną grę licytacyjną "Jorvik" oraz starała się przetrwać na "Zakazanej wyspie" - co zadaniem nie jest łatwym, o czym wie każdy kto próbował zebrać 4 artefakty i uciec z zalewanej przez wodę wyspy.

jarvik2017rt54r5

Miło nam zakomunikować, że 21 października, podczas konferencji szkoleniowej „Wejdź do gry. Kultura czytania i twórczego działania w bibliotece”, zorganizowanej przez Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach odbędzie się wykład - poświęcony Planszówkom w Bytomiu, w którym weźmie udział pan Bartek Zbączyniak, który opowie o działalności naszego Klubu "Planszopernika":)

wejdzdogry2017rtyh

6 października odbyło się kolejne spotkanie Planszopernika w tym roku szkolnym. Grupa młodsza ogrywała poznane gry, ale nauczyła się też kilku nowych, wśród których bardzo spodobała się gra o dinozaurach "Dino kontra Dino", i gra zręcznościowa "Make'n brak".

 

dinokontradino2017

Grupa starsza przypomniała sobie dawno nie grane "Carcassone", grę tetriso podobną "FITS" oraz zmierzyła się z zupełną nowością "Wyścigiem Odkrywców", w którą zagramy także za tydzień.

dinokontradino20172

W kolejny piątek, 29 września, pierwszy raz tej jesieni:) graliśmy. A jakże by inaczej. Ilościowo nadal jest nas dużo:) czyli gdzieś w okolicach 80-tki:) Jakościowo jest również zadowalająca. Grupa młodsza powoli chwyta planszówkowego bakcyla. Dlatego zbyt wiele nowych gier nie pojawiło się tym razem na stole. Raczej ogrywaliśmy poznane wcześniej tytuły. Nowością była gra "Yeti" - której gracze starają się zrobić zdjęcie legendarnej istocie.

yeti2017rtgyh

Grupa starsza ogrywała gry poznane podczas Beboka w Siemoni, oraz przypomniała sobie "Małego księcia" - kafelkową grę polegającą na ułożeniu planety dla naszego bohatera, oraz "Łowcy smoków" - gry w której oprócz walki z bestiami o skarby, trzeba umieć się "dogadać" przy podziale łupów.

malyksiaze2017rtgyh

 

W piątek, 22 września, odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym, zajęcia Klubu Planszopernik - w szkole. Bardzo się cieszymy, ze po wakacjach o Nas nie zapomnieli uczniowie "Czwórki", pobijając przy okazji rekord rozpoczęcia:) - który od piątku wynosi - 80 uczniów.

nmb92017rtg24

Podczas dwóch godzin spędzonych z planszówkami - od 12.30 do 13.30 dla klas młodszych i od 13.30 do 14.30 dla klas starszych, kółko poprowadziło 7 nauczycieli: pan Bartek Zbaczyniak, panie Iwona Zwadło, Ewa Błasiak, Sylwia Wójcik, Agnieszka Szota, Jadwiga Gilner oraz pan Jacek Wadowski.

nmb92017rtg24h

Zarówno klasy młodsze jak i starsze, podczas dzisiejszego spotkania z grami planszowymi, miały okazję poznać - gorącą, bo dopiero co wydaną grę logiczną "NMBR 9", która szczególnie młodszym uczniom bardzo przypadła do gustu.

nmb92017rtg

Wśród nowych tytułów pojawiła się także gra decyzyjna "Kostaryka" oraz gra licytacyjna z elementem blefu "Magazyn 51". Atrakcją spotkania była możliwość zagrania w autorskie gry - pani Katarzyny Cieślak. Mamy nadzieję, że gry spodobają się także wydawnictwu Granna i zostaną wydane:)

nmb92017rtg2

Zapraszamy na kolejne spotkanie już za tydzień.

W sobotę, 16 września odbył w się Radzionkowie, VIII Służb Mundurowych w Radzionkowie. Jak co roku, także i w tym pojawiliśmy się na nim i my:) czyli Planszopernikowa ekipa do zadań specjalnych w składzie: Julka, Julia, Asia, Bartek, Paweł, Bartek, Kuba i Janek.

 

pkinikmilitarnyradzi2017rt

Tym razem nie tylko korzystaliśmy z atrakcji, które przygotowali organizatorzy, ale także pomagaliśmy w prowadzeniu Games Roomu.

pkinikmilitarnyradzi2017rt2

Udało nam się też wziąć udział w Turnieju "Kingdomino" i zajęć - drugą i trzecią lokatę:) Brawa dla Bartka i Asi:) Dziękujemy organizatorom za świetną zabawę i obiecujemy być za rok:)

pkinikmilitarnyradzi2017rt23

Wakacje minęły i wznawiamy zajęcia w ramach Klubu Gier Planszowych - Planszopernik. Pierwsze spotkanie dla klas I-III odbędzie się w piątek - 22 września na 6 lekcji (12.30-13.30), dla klas IV-VII również w piątek 22 września na lekcji 7 (13.30-14.30). Gorąco zapraszamy!!!

timelinepolska2016rft

W piątek 15 września chcemy wziąć udział w niecodziennym wydarzeniu - czyli Nocnym Graniu w Gry Planszowe w Kopalni Guido 320 metrów pod ziemią.

nocnegranie2018tgyhu

W sobotę 16 września będziemy jako Planszopernik prowadzić "Spotkanie z Planszówkami" na VIII Pikniku Służb Mundurowych w Radzionkowie.

piknikmundurowy2017thyju78

21 września zapraszamy wszystkich rodziców, nauczycieli i absolwentów na Games Room podczas którego odbędzie się bytomska premiera gry wydawnictwa G3  "NMBR9!".

nmbr92018ty

23 września wyjedziemy do Biblioteki Publicznej w Siemoni, gdzie weźmiemy udział w Specjalnej Edycji "Beboka".

bebokedycjaspecjalna2018df

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w imprezach planszówkowych (uczniowie klas V-VII) - prosze o kontakt: bezpośredni:) Bartek Zbączyniak lub e-mail morkins@gmail.com  Na wyjazdy ilość miejsc ograniczona!!!

Miło nam poinformować, że w najnowszym wydaniu gazety Nowiny Lublinieckie, znalazła się wzmianka o naszym Klubie Gier Planszowych "Planszopernik", który 1 sierpnia, wziął udział w dużej imprezie lublinieckiej - "Patriotyczny Lubliniec oddaj hołd Powstańcom Warszawskim".

planszopernik2017tgylubliniec

Podczas wydarzenia, nasze członkinie:) Julka  i Zuzia, pod opieką pana Bartłomieja Zbączyniaka, umożliwiały każdemu chętnemu zapoznanie się z trudną i niebezpieczną pracą kuriera harcerskiego roznoszącego pocztę podczas Powstania Warszawskiego (gra "Mały powstaniec"), a także z pojęciami związanymi z tematyką Powstania i II wojny światowej (gra "Cenzura). Brawo dziewczyny!!!

powstaniewarszwwski2017tyhu

Podczas wakacji - (14 do 20 sierpnia) nasz Klub Planszopernik - starał się zarazić miłością do gier planszowych uczestników III edycji Wakacyjnej Akademii Stepowania, która odbywała się w Harcerskim Ośrodku Hufca ZHP Lubliniec w Kokotku. Mamy nadzieję, że się udało, a my deklarujemy, że z ochotą weźmiemy udział w kolejnej edycji tego wspaniałego wydarzenia:)

kokotekplansza2018ty

1 sierpnia w Lublińcu odbyła się impreza zorganizowana przez Hufiec Lubliniec - "Patriotyczny Lubliniec oddaj hołd Powstańcom Warszawskim". Nie mogło zabraknąć na takim wydarzeniu naszego Planszopernika, w osobach pana Bartka oraz Julki i Zuzi, wspomaganych przez druhny Zuzę Pradelę i Gosię Zbączyniak. Dziewczyny podczas imprezy umożliwiały każdemu chętnemu zapoznanie się z trudną i niebezpieczną pracą kuriera harcerskiego roznoszącego pocztę podczas Powstania Warszawskiego (gra "Mały powstaniec"), a także z pojęciami związanymi z tematyką Powstania i II wojny światowej (gra "Cenzura). Zwycięzcy gracze, lub drużyny otrzymały wspaniałe nagrody zasponsorowane przez BohaterON, IPN oraz wydawnictwo Games Factory. Bardzo im za to dziękujemy!!!!

powstaniewarszwwski2017tyhu

powstaniewarszwwski2017tyhu2

Kwartaliki

Spotkania z Planszówkami

Wspierają nas