Szkolny Klub Gier Planszowych

"Planszopernik"

Całkiem niedawno otrzymaliśmy do przetestowania ciekawą grę "Tata Miś" i musimy przyznać, że przypadła nam od razu do gustu. Gra polega na przeprowadzeniu małych niedźwiadków przez krę. Wydaje się, że jest to prosta sprawa:) nic bardziej mylnego, trzeba mieć sporo szczęścia i podejmować właściwe decyzję, by cała operacja się udała:) My się staraliśmy i nasze misie bezpiecznie dotarły do foczki:) a że każdy w innym czasie - tak to bywa w grach:)

mistat2016

W poniedziałek, 23 maja mieliśmy możliwość zagrania w dwie świetne gry:) Wszystkie w które gramy - na razie okazują się być świetne i nasze ulubione:) Te nam jednak spodobały się szczególnie. Pierwsza to - kooperacyjna gra "Straszny dwór", w którym grupa śmiałków stara się wyrzucić z nawiedzonego pałacyku okropne duchy. Czasem im się to udaje, czasem nie:) Ważne, że starają się to zrobić razem:)

duchy2015rfgy

Drugą grą, którą tego dnia poznaliśmy, a w którą zagramy też za tydzień - (bo jest jest troszkę trudniejsza i potrzebujemy się bardziej w niej ograć) jest - gra oparta na książce Grzegorza Kasdepke "Pestka, Drops, Cukierek". To taka nauka ekonomi dla maluchów. Dzięki niej można się świetnie nauczyć zasad rządzących biznesem:) Szybkie, ale trudne decyzje, działania matematyczne - do tego bardzo przyjazna grafika. Trzeba zagrać:)

pestka2016rft

W związku ze zbliżającym się Rodzinnym Planszograniem, otrzymaliśmy od wydawnictw nowe gry:) (o których szczegółowo będziemy informować:)). Tymczasem ogrywamy nowe nowości i te, w które dawno nie graliśmy:) I tak wzięliśmy udział w zajęczym wyścigu po marchewki - "Zające na łące", gdzie trzeba było użyć blefu i sprytu by zgromadzić jak największą ilość pomarańczowego przysmaku. Innym razem wyprawiliśmy się na morza, na których można spotkać piratów, ale i znaleźć olbrzymie skarby - "Wyprawa po skarb". Jeszcze inni starali się skompletować wszystkie części drzewa i usadzić na nich ptaszki "Sadzimy Las". Nie zabrakło zabawy w tajnych agentów i rozpracowywania ich siatek wywiadowczych w grze - "Top Sekret". Słowem - mnóstwo szalonej i ciekawej zabawy:)

zajace2016rftgy

Grupa starsza ogrywała poznane tydzień temu tytuły: "Piratoons", "DeadWood" oraz "O Zoo le Mio". Wszystkie trzy gry na tyle się spodobały - że chyba zagramy w nie po raz trzeci:) Czegoś takiego jeszcze nie było:)

pitaroons2016

 

Podczas zajęć Edterkowego Planszopernika, poznawaliśmy dwie nowe gry traktujące o lesie. Pierwsza z nich to "Grzybobranie w zaczarowanym lesie". Prosta gra planszowa, która jednak Eli i Emilce, sprawiłą mnóstwo frajdy. Dodatkowym atutem tej wersji gry - są zmieniające się żetony wydarzeń i piękna szata graficzna:)

grzybobranie2016rft

Drugą grą, w którą zagraliśmy w ten poniedziałek (16 maja) była gra "Sadzimy las". Tutaj dziewczyny miały za zadanie jak najszybciej skompletować 5 choinek i posadzić na ich gałęziach ptaszki leśne. Proste, wymagające sprytu i główkowania. Obie gry serdecznie polecamy!!!

sadzimylas2016rft

Kolejny poniedziałkowy dzień i kolejne dwie fajne gry:) Pierwsza to gra przygodowa "Przez Afrykę". Dominika, Emilka i Ela dzięki niej mogły odbyć "bezkrwawe łowy", czyli złapać afrykańskie zwierzęta w oku obiektywu. Do tego udało im się zebrać sporo diamentów, z których Afryka słynie. Nie obyło się bez chwil grozy - ukąszenie węża, spotkanie z hipopotamem, czy rozbity aparat to tylko niektóre przygody, którym musiały stawić czoło:) Lekka, prosta i ciekawa gra. Polecamy.

przezafryke2016rft

Drugą grą, w którą zagraliśmy tego dnia, była troszkę inna wersja gry "Halli Galii". Tym razem zamiast - dzwonić:) gdy pojawi się na stole pięć takich samych owoców. Staraliśmy się znaleźć dwie identyczne karty:) Szybka, prost i emocjonująca gra dla każdego:)

cink2016rftgb6

W poniedziałek, 18 kwietnia, nasza edterkowa ekipa postanowiła zapoznać się z sympatycznie wyglądającą grą "Wiewióry".  Gra jest dosyć prosta w założeniach:) i przypomina memo. Jednak by zebrać ulubiony przysmak wiewiórek, czyli orzeszki, trzeba się sporo nagłówkować. Zapamiętujemy kształty lub kolory. By nie było za łatwo, co chwila kafelki ktoś nam odwraca. Kupa zabawy i śmiechu. Bardzo nam się spodobała i polecamy ją gorąco:)

wiewiory2016rftg

Już po raz drugi w tym roku zmierzyliśmy się z bardzo fajną i lubiana przez nas grą - "Zaklętą Wieżą". Tym razem graliśmy w zespołach. Emila i Ela kontra pan Bartek i Dominika. Niestety dla tego drugiego zespołu - kluczyk najczęściej lądował w rękach Emilii i Eli, a królewna dwa razy z rzędu została przez nie uwolniona. Taki to smutny los złych czarodziejów:)

czarodziejak2016rftgy

4 kwietnia, w ramach zajęć z planszówkami - poznawaliśmy grę "Choco". Jest to gra memo, w której znaleźć trzeba parę orzeszków lub wisienek, w zależności od tego co pokaże kostka. Uważać trzeba przy tym by nie trafić na robaka:) który może zjeść zgromadzone przez nas smakołyki. Szybka, prosta i wciągająca.

choco2016rft

W kolejnym spotkaniu Edterkowego Planszopernika - wzięły udział także panie studentki, które w Edterku odbywają praktyki. Wraz z nimi zagraliśmy w naszą ulubioną grę - Speed Cups, czyli układanie kolorowych kubeczków na czas.

speedcupsedterek2016

Kolejną grę w którą udało nam zagrać była gra - Magiczny Labirynt. Również w tą wyśmienitą grę pamięciową lubimy grać i kiedy jest okazja siadamy do stołu i zamieniamy się czarodziejów zbierających składniki magicznego eliksiru:)

magicznylabirynt2016rft

Ostatnią grą jaką udało nam się zagrać - był druga gra Jima Deacove - Tajemnicze Drzwi. Gra oparta na mechanizmie memory, w której staramy się pod presją czasu - wspólnie (jest to gra kooperacyjna) znaleźć skarby ukryte w opuszczonym domostwie i odkryć jakie cenne przedmioty znalazły się za tajemniczymi drzwiami. Polecamy!!!

tajemniczedrzwi2016tg

W kolejne poniedziałkowe spotkanie z planszówkami w Edterku, odbyło się 7 marca. Tym razem mieliśmy możliwość zapoznania się z grą kooperacyjną jednego z twórców - tego rodzaju rozgrywek - Kanadyjczyka Jima Deacova. Gra nosi tytuł "Domy świata". Testujące tą grę - Emilka, Dominika i Ela - miały za zadanie zbudować 9 domów. Jednak nie było to zadanie łatwe. Podczas budowy co rusz, musiały zmagać się z różnymi kataklizmami. A to z trzęsieniem ziemi, a to z trąbą powietrzną czy z pożarem. Jednak - za każdym razem cel - zastał osiągnięty. Gra jest prosta i szybka. Dziewczynkom - budowanie domów bardzo się spodobało - tym bardziej, że są to domy z różnych kontynentów. Polecamy!!!

grydomysiwta2016

Pierwsze spotkanie po feriach stało pod znakiem gry "Smoczy Skarb". Ela, Dominika i Emilka starały się odnaleźć wielki skarb, zanim zrobi to przeraźliwy smok:) Jednak droga do skarbu nie była łatwa, bowiem droga wije się raz w tą, raz w drugą stronę nie zawsze zmierzając we właściwym kierunku. Do tego, by dobrać się do skarbu, trzeba odnaleźć trzy klucze, a te rzadko znajdują się blisko celu wędrówki - częściej szukać ich trzeba po całej planszy. Jednak odważne poszukiwaczki - wspólnie(bo "Skarb smoka" jest grą kooperacyjną) zdołały odnaleźć klucze i dotrzeć do skarbu tuż przed smokiem... chociaż:) nie zawsze:). Te "nie zawsze" - zawsze motywuje by spróbować ponownie:) Polecamy!!!

skarbysmoka2016rft

W poniedziałek, 8 lutego, nasza dzielna dwójka edterkowych graczy: Emila i Ela, próbowały swoich sił w dwóch bardzo podobnych grach logicznych. Były to Katamino i Winomino. W obu możliwości są podobne, trzeba ułożyć figury czyli penty na specjalnej planszy. Penty można układać na kartce w formie np. zwierzaków, można je układać przestrzennie tworząc wieże - jednak najwięcej frajdy sprawia układanie ich wspólnie(Winomino). Dziewczyny świetnie sobie radziły i raz jedna raz druga okazywała się być szybsza. Gra dla każdego i w każdym wieku:)

katamiono2016rft

Podobnie jak dzieciaki na Planszoperniku - edterkowi testerzy - Emilka i Ela, zabrały się do układania klocków w grach "Make'n Break" i "Make'n Break Extreme". Zasady obu są identyczne w określonym czasie należy ułożyć jak najwięcej układów figur zaprezentowanych na kartach. W zwykłej wersji klocki są identyczne i różnią się kolorem, w wersji extreme - przybierają różne kształty. W obie gry grało nam się świetnie. Do tego, ze względu na brak oryginalnego timera, dziewczyny odliczały czas za pomocą tabletu. Super!!! Gry są świetne i będziemy wracać do nich nie raz:)

makenbrakedterek1

makenbreak2016edterek2

W poniedziałek 25 stycznia, Ela, Emilka i Dominika - starały się zagonić niesfornego karalucha, buszującego po kuchni, do swoich pułapek. Taki bowiem mają cel gracze fantastycznej gry planszowej "La Cucaracha". Niepodziewanie najlepiej poradziła sobie z tym wyzwaniem Dominika:) Brawo!!!

lacucarachedterek2016

Kolejną grą, w którą tego dnia dziewczynki zagrały było "Halli Galli" (G3). Prosta gra zręcznościowo matematyczna, polegająca na zliczaniu pojawiających się na stole owoców. Gdy pojawi się ich pięć (początkowo graliśmy na trzy), wtedy należy jak najszybciej uderzyć ręką w dzwonek:) Zabawa przednia, tym bardziej, że w tę grę gramy już od kilku miesięcy i poziom naszych testerów edterkowych jest bardzo wysoki:) Cześć z nich ma już tą grę w domu i tam ćwiczy:)!!!

halligalii20167rftg

W kolejny poniedziałek, 18 stycznia, nasz planszówko-edterkowy team, miał sposobność przetestowania nowej gry, autorów Dobble, a mianowicie gry Boost. Grało nam się fantastycznie, chociaż gra jest zdecydowanie trudniejsza od swojej starszej siostry, a polegała na znajdowaniu obrazków z tych samych zbiorów np: zwierząt, pojazdów, budynków czy potworów:) Raz wygrywała Ela, raz Emila, panu Bartkowi pokonać się ich nie udało:)

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
boost2016as

W poniedziałek - 11 stycznia uczennice Edterka - Emilka, Dominika i Ela z wielkim zaangażowaniem starały się rozbroić "Chrono Bombę". Szło im wspaniale. Gra nie jest trudna - ale wymaga koncentracji i sporej zręczności. Dziewczyny musiały zebrać ekwipunek szpiega (w formie kart) i nie dotykając linek dotrzeć do bomby - po czym ją wyłączyć. Każde dotniecie linki skutkuje dodaniem kilkudziesięciu sekund do wyniku końcowego. Słowem -  bardzo fajna gra - Edterekowy Team - poleca!!!

chronobamba2015ft

Ostatnie edterkowe spotkanie z planszówkami w roku 2015 - stało pod znakiem świetnej gry zręcznościowej firmy Egmont - Curling. Dominika, Emilka i Ela walczyły zaciekle o miano najlepszego edterkowego curlingera:) Zabawa była świetna - kamienie ślizgały się po planszy jak po prawdziwej tafli lodu:) Na zimowe popołudnia i wieczory - gdy śniegu jak na lekarstwo - najlepszy pomysł:)

curlingtest2015er

W ramach poniedziałkowych zajęć z grami planszowymi, zagraliśmy w Pitchcara - grę sportową, a konkretnie w wyścigi samochodowe. Emila, Dominika i Ela najpierw z ogromną radością zbudowały własny tor, a następnie z dużym zaangażowaniem wzięły udział w kilkunastu wyścigach. Emocje były olbrzymie, za każdym razem zwycięzcą zostawała inna osoba - nawet pan Bartek się załapał:) Zdecydowanie PitchCar to gra - nie tylko dla chłopaków:) Polecamy go każdemu!!!

Więcej zdjęć - kliknij poniżej

pitchcar2015rt

Edterkowy Planszopernik, jak zwykle w poniedziałek testował nowe gry planszowe:) Tym razem Ela z Emilą, starały się wrzucić do szafy harcujące po stole potwory. Gra "Potwory do szafy" (Granna) jest prostą i przyjemną grą w charakterze memo. Nam się bardzo gra spodobała. Do tego to gra kooperacyjna, gra się przeciwko potworom, a nie przeciwko sobie:) Drugą grą, w którą zagraliśmy tego dnia - była znana nam już gra "Dobble" w wersji junior. Dosyć trudne symbole z wersji podstawowej zastąpiono rysunkami zwierząt. Gra się identycznie jak w zwykłe "Dobble" - czyli superowo!!! To przecież jedna z naszych ulubionych gier:)


potowtydzoszafy2015

dobbljuni2015

Poniedziałek Emila i Ela rozpoczęły od do świetnej zabawy z grą wydaną przez Grannę - "Kto pozmywa". W grze staramy się pozbyć brudnych naczyń i sztućców, które zostały nam po pysznym obiedzie. Gra prosta i szybka. Polecamy!!!

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
2

Od tego roku bardzo aktywnie działa Edterkowy Planszopernik:) Uczniowie Edterka grają ze swoimi przyjaciółmi z "czwórki" na integracyjnych przerwach. W ramach swoich zajęć często z gier korzystają. Gdy się nadarzy taka okazja - także gry planszowe promują:) Dlatego też postanowiłem informacje o Edterkowym Planszoperniku zamieszczać także na stronie Planszopernika. Nasza rodzina Planszopernikowa jest coraz większa:)

 

We wtorek, 25 listopada, Edterek gościł nauczycieli ze szkół z Turcji, Rumuni, Wielkiej Brytami, Słowacji i Chorwacji, którzy przebywali w Polsce w ramach projektu Erasmus + "My work is my future" organizowanym przez ZSS nr 3 w Bytomiu. Podczas spotkania, uczniowie Edterka starali się pokazać i nauczyć gości zasad gier, które sami najbardziej lubią. Niestety czasu było niewiele, więc nie mogli pokazać wszystkich ulubionych gier, jednak udało im się zaprezentować - "Speed Cupsy", "Kota Stefana", "La Cucarachę", "Zaklętą Wieżę", "Halli Galii" i "Myszki w opałach". Gry się bardzo spodobały, a wielkie brawa należą się uczniom Edterka, którzy pomimo barier językowych, świetnie sobie radzili z tłumaczeniem zasad!!!

erasmus2015rft

Kwartaliki

Edterkowy Planszopernik

Spotkania z Planszówkami

Wspierają nas