Szkolny Klub Gier Planszowych

"Planszopernik"

Kolejna wideorecenzja "Zagrajcie z Edterkiem", tym razem Emila i Ela opowiadają o grze zręcznościowej "Kot Stefan". Po raz pierwszy też w materiale (na jego końcu) znajduje się zagadka. Dotyczy ona gry, którą zrecenzują dla Was w czerwcu - może odgadniecie o jaką chodzi:) Zapraszamy do recenzji:)!!!

Mija miesiąc od naszej pierwszej recenzji:) Oba recenzowane filmiki obejrzało ponad 200 osób:) Dzięki uprzejmości pani grafik Katarzyny Cieślak, mamy swoje logo i czołówkę, którą będziecie mogli obejrzeć w dzisiejszym odcinku, poświęconym grze - "Smok Diego". Jest to zdecydowanie najdłuższa recenzja, jaką do tej pory nagrywaliśmy, ale gra "Smok Diego" jest jedną z naszych ulubionych. Zdobyła też na naszym Festiwalu "grajMY" - złotą Kostkę, więc warto obejrzeć jak się w nią gra - a potem spróbować samemu:) Zapraszamy.

Pierwszy występ przed kamerą jako recenzentki gier planszowych - Ela i Emila mają już za sobą. Na razie ich filmik obejrzało prawie 100 osób -BRAWO!!!. Założyliśmy też specjalny kanał - Zagrajcie z Edterkiem, na którym będziemy umieszczać nasze filmiki. Recenzje dziewczyn są dostępne także w sklepie z grami planszowymi - Rebel.pl:) W dzisiejszym, drugim odcinku - Ela i Emila opowiadają o szybkiej i prostej grze "Fliper". Grze którą obie bardzo lubią i w którą często grają. Zapraszamy na recenzję.

Emila i Ela spróbowały swoich sił, jako recenzentki gier planszowych. Na pierwszy "ogień" poszła jedna z ich ulubionych gier - "Dr. Eureka". Nie czuły przed kamerą żadnej tremy:) Co zresztą na filmie widać:) Jak pomysł się spodoba - otworzymy specjalny kanał na youtub'ie- gdzie będą recenzowały swoje ulubione gry:) Zapraszamy do recenzji:)

W poniedziałek, 3 kwietnia, tym razem w okrojonym składzie, zespół Edterkowego Planszopernika w osobach: Eli i Emili, testował grę owocową "Fliper". Gra ta wymaga od gracza  refleksu, bowiem szybki rzut okiem musi wystarczyć by oszacować np. ilość bananów na karcie, a następnie należy jak najszybciej zabrać żeton przedstawiający tą ilość. Może też zdarzyć się sytuacja, w której musimy znaleźć na karcie owoce w określonej liczbie i następnie szybko zabrać żeton z tym owocem. Pasjonująca i szybka gra:) Polecamy gorąco. Nam się podobała bardzo!!!!

fliper2017tgyh

Tymczasem Filip i Dagna, poznawali grę "Jaki to za zwierzak", w której starali się rozpoznać nie całkiem widoczne zwierzę i gdy pojawiło się ono przed nimi na karcie, szybko nacisnąć dzwonek:) Super zabawa:)

W poniedziałek, 27 marca, nasza niezawodna ekipa testująca gry planszowe: Dominika, Emila i Ela, wybrała się do zamku księżniczki Kasteliny w poszukiwaniu skarbów. Na miejscu okazało się, że skarbów jest sporo, jednak wydobycie ich z pilnie strzeżonego zamczyska nie będzie proste. Dla naszych dzielnych dziewczyn nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Uważając na strażników, jęły wydobywać skarby. Natrudzić się musiały wielce, bowiem w piwnicach zamkowych ciemności były straszne. Po kilkunastu minutach - skarbiec został opróżniony, a sakwy edterkowych poszukiwaczy skarbów - pełne:)

zamekkastylin2017wed

W poniedziałek, Emila, Ela i Dominika, znowu testowały nowe gry planszowe. Tym razem były to bardzo specyficzne gry:) "Bellz", to gra w której za pomocą magnesu zbieramy dzwoneczki w wybranym przez siebie kolorze. Zadanie jakie stoi przed graczem do najłatwiejszych nie należy, bowiem magnes przyciąga nie tylko dzwoneczki, które chce się zebrać, ale też wszystkie inne:)

bellz20176tg

Drugą grą, jest "La Cucaracha Loop". Gra z wykorzystaniem poczciwego robala, który wędruje po planszy przesuwając pionki graczy i przyprawiając ich o siwe włosy, ale także baraszkuje pod planszą, ciesząc wszystkich grających, gdyż jej to czas ich rzutów i powolnego przesuwania się z jednego końca planszy na drugi. mnóstwo zabawy, śmiechu, ale też nauki cierpliwości, a czasem złości na bezdusznego robaka:)

robakiwloop2017r5t

W piątek, 11 marca, dzięki "Fundacji ING Dzieciom", odbył się zorganizowany przez Innowacyjny Zespół Edukacyjno-Terapeutyczny ZSS nr 3 w Bytomiu - Edterek, Integracyjny Festiwal Gier Planszowych "grajMY". W Festiwalu wzięły udział dzieciaki z: Edterka, ZSS Nr 3 w Bytomiu, Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu, Zespołu Szkół nr 1 w Bytomiu, Zespołu Szkół nr 6 w Bytomiu, Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi, Szkolnego Klubu "Planszopernik".

grajmy2017a

Na początku imprezy zostały zaprezentowane grafiki - karty do gry Speed Cups, które zostały wykonane przez uczniów z placówek biorących udział w Festiwalu. Zostały one także przetestowane i jak się okazało - świetnie się sprawdzały w grze:)

grajmy2017a1

Następnie uczestnicy imprezy zasiedli do stołów, by wspólnie zapoznać się z przygotowanymi dla nich grami planszowymi.

grajmy2017a12

Prócz gier "stolikowych", można była zagrać w cztery gry wielkoformatowe, czyli takie na który stolik przeważnie nie wystarcza:) Były to "Speed Cupsy", Spaghetti", Antywirus" oraz przygotowana specjalnie na tą okazję przez firmę "Granna" - gra "Grzybobranie".

grajmy2017a13

Po półtoragodzinnych rozgrywkach, można było zjeść co nieco:) A także odbył się wybór gry - która uczestnikom Festiwalu najbardziej się spodobała. Specjalną "Złotą Kostkę", po zaciekłym boju:) zdobyła gra "Smok Diego".

grajmy2017a13a

Na koniec wszyscy otrzymali od lwa Lucjana i przedstawiciela "Fundacji ING Dzieciom" specjalne kostki - pamiątki Festiwalu, grę dla szkoły oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia:)

grajmy2017a13aa

Przyglądając się uśmiechniętym buziom, podczas zabawy z grami - możemy mniemać, że impreza się wszystkim spodobała. I mamy nadzieję, że za rok odbędzie się kolejna jej edycja:)

grajmy2017a13aaa

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy się włączyli w organizację tej imprezy. Szczególnie jeszcze raz dziękujemy "Fundacji ING Dzieciom", a także naszym przyjaciołom - Teosowi, Mateuszowi i Marcie, przedstawicielowi wydawnictwa Granna, uczennicom VII LO w Bytomiu, członkom Klubu Planszopernik, oraz lwu Lucjanowi. Byliście wspaniali:) Dziękujemy!!!

W związku z przygotowaniami do Integracyjnego Festiwalu Gier Planszowych "grajMY", staramy się grać jak najwięcej:) W poniedziałek Ela, Emila i Domi, zagrały w ciekawą grę "Wyspa Dinozaurów". Poza możliwością spotkania dużych i małych dinozaurów, gra uczy liczenia w zakresie do 20, oraz, a może przede wszystkim daje możliwość zaznajomienia się z pojęciem liczba większa i mniejsza. Super, że można tak przy okazji, rozbudowując wyspę pełną prehistorycznych stworów, uczyć się matematyki.

ciastolinaepi2017tyg

uż za tydzień nasz Integracyjny Festiwal Gier Planszowych "grajMY". Zapewniamy Was, że będzie się działo:) We wtorek i w środę, testowaliśmy gry wielkoformatowe, które otrzymaliśmy od wydawnictwa Granna.

Były to: "Spaghetti" - wspaniała gra podczas, której staramy się wyciągnąć z talerza jak najdłuższego "nudla", tak aby pozostałe makarony lub klopsiki nie spadły poza talerz. W wersji dużej - emocji jeszcze więcej:) Zapewniamy

spagethi2017tgyhu7

Drugą gra była: "Antyvirus" - ciekawa gra typu samotni, w której trzeba tak odpowiednio pookładać klocki, by wszystkie zmieściły się na planszy:) Bardzo nam się spodobała:)

antyvirus192yhr3

Trzecia gra to: "Grzybobranie" - gra wykonana specjalnie dla nas na nasz festiwal, która już z nami zostanie:) Tą grę kochamy od bardzooo dawna:) Teraz w wersji dużej zabawy jest jeszcze więcej:)

grzybobranie017e34

Tym razem w poniedziałek, 27 lutego, nasze edterkowe testerki gier planszowych - Emila i Ela, wzięły w obroty super fajną grę "Hokus Pokus". W grze gracze wcielają się w iluzjonistów i próbują w jak najszybszy sposób pokazać sztuczkę prezentowaną na karcie:) Gra nie jest bardzo łatwa:) Trzeba się nieźle nagłówkować by szybko się zorientować co gdzie schować, a co ma być widoczne. Super zabawa - polecamy!!!

hokuspokus2016tgyh7

W poniedziałek, 20 lutego, nasi edterkowi planszomaniacy:) mieli możliwość przetestowania dwóch bardzo prostych, szybkich i wymagających zręczności gier. Pierwsza to - "Łowienie rybek". Gra polega na wyłowieniu rybek w kolorze jaki wskaże kostka. Za dobry połów gracze otrzymują specjalne obrazki i je zbierają:) Bardzo nam się dobrze grało:)

 rybki201756

Druga gra to "Jak mysz pod miotłą". W grze należy za pomocą drewnianych pałeczek, połączyć dwa dwie serowe dziury w kolorach jakie wskaże kostka:) Do tego trzeba zrobić to tak, żeby nie poruszyć zamontowanych na serze dzwoneczków. Fajna zabawa.

rybki2017562

Już za niecały miesiąc odbędzie się Integracyjny Festiwal Gier Planszowych "grajMY", organizowany przez nas, dzięki wsparciu ING Banku:) Musimy się do niego przygotować. Dlatego poznajemy gry, które będą podczas Festiwalu prezentowane. 


Pierwszą z testowanych gier był tytuł - "Zwierzak na zwierzaku". Prosta gra zręcznościowa, która polega na próbie ułożenia tak zwierzaków na krokodylu - żeby nie spadły. Ale super zabawa. Do tego ćwiczy zręczność i cierpliwość:)

smokdiego2017tgyhkl

Drugą poznaną grą była zabawa ze "Smokiem Diego", który bierze udział w zawodach ziania ogniem. Diego nie zawsze trafia tam gdzie chce, za to pozostali gracze muszą spróbować odgadnąć, gdzie roztargniony smok chciał trafić swoją kulą ognia. Na razie nasz numer 1:) Polecamy!!!

smokdiego2017tgyh

W poniedziałek, jak zwykle, Emila, Ela i Dominika - testowały gry planszowe:) Pierwszą grą, w którą miały przyjemność zagrać - była zabawa w wyciąganie "nudli" z talerza" - czyli gra "Spaghetti". Świetna zabawa zręcznościowa dla dużych i małych.

spaghetti2017frtg

Drugą grą testowana przez dziewczyny był "symulator" królestwa "Kingdomino". W wersji przeznaczonej dla Edterka:) gra była prostą, aczkolwiek bardzo przyjemną formą domina. Gdy dziewczyny wyrzuciły kilka ograniczeń w rozbudowie swojego królestwa - zabawa była przednia a i okazało się, że zamieszkujące je księżniczki mogą się odwiedzać:)

spaghetti2017frtgasd

W poniedziałek, 30 stycznia, już po feriach, z nową energią Edterkowy Planszopernik, przystąpił do testowania nowych gier. Tym razem Ela, Emila i Dominika miały dużo frajdy przy grze "Baba Jaga", która polegała na zbieraniu składników i przygotowaniu z nich eliksiru, zanim tytułowa "Baba Jaga" wróci ze swojej wędrówki po lesie:)

babjaga2017ty

Gra przypomina memo. I dobrze, bo memo bardzo lubimy. Do tego trochę naprzemiennych ruchów, szczypta zręczności i mnóstwo klimatu:) No i oczywiście czary:) Zdecydowanie polecamy!!!

babjaga2017ty2

Tym razem, podczas zajęć Edterkowgo Planszopernika, wzięliśmy się za testowanie dwóch prostych gier karcianych. Pierwsza - "Zgadnij co jest inaczej" - to prosta, ale bardzo wciągająca gra, polegająca na odgadywaniu karty, którą ktoś odwrócił na drugą stronę. Karty po obu stronach są do siebie bardzo podobne, jednak zawsze się czymś różnią i tą różnicę trzeba odkryć i jako pierwszy zasygnalizować:) Bawiliśmy się świetnie.

zganijco jestinaczej2017

Drugą grą, którą testowaliśmy była gra "Torcik". Równie prosta, a polegająca na próbie zebrania 5 "torcików" w jednym kolorze. Gracz, któremu się to uda - otrzymuje - pieczątkę:) Super pomysł. Do obu gier będziemy wracać, bo warto:)

torcik2016tgyh7

Dzisiaj, w poniedziałek, 12 grudnia, po raz kolejny mieliśmy możliwość przetestowania dwóch ciekawych gier, wydanych w ramach serii "Rodzinka wygrywa". Obie zaprojektował Jim Deacove, z grami którego już mieliśmy przyjemność kilka miesięcy temu się zapoznać. Tym razem zagraliśmy w grę "Kotek Psotek", w której celem graczy - wspólnym, gdyż jest to gra kooperacyjna, jest zaprowadzić trójkę zwierzaków: myszkę, ptaszka i wiewiórkę do drzewa i nie dopuścić by w tym czasie złapał je kot:)

decove2016rft6

Druga gra - "Mali detektywi", to wariacja na temat memo, w której staramy się przeszukać dom i odpowiedzieć na pytanie co za przedmioty zostały ukryte w skrzyni.

decove2016rft62

Obie gry bardzo ciekawe, atrakcyjne. Obie kooperacyjne i obie nam się spodobały!!!

decove2016rft623

Dawno nie mieliśmy okazji porządnie zagrać:) Ostatnio bardzo dużo się dzieje, szczególnie w poniedziałki:) Dlatego bardzo się ucieszyliśmy, gdy mieliśmy możliwość poznania gry "Godzina Duszków". Bardzo nam się spodobała. Nie tylko wykorzystuje do zabawy magnez, ale też jest to gra kooperacyjna, w której trzeba wspólnie się wspierać -bo tylko tak można osiągnąć wygraną:) Super zabawa!!! A ile śmiechu przy niej:)

duszkigodzina2016rft

Dzisiaj zasiedliśmy do gry "Trzy małe świnki". Temat jest nam bardzo dobrze znany, bowiem bajkę o świnkach bardzo lubimy:) I... było super!!! Gra jest prosta, świetnie trzyma klimat - bardzo nam sie podoba budowanie domków. Czasem było smutno, gdy wilk "zduchiwał domi", które z taka pieczołowitością budowaliśmy, jednak wilk, to wilk, musiał robić swoje:) Będziemy do niej wracać jeszcze nie raz:) Jest super!!!

trzyswinki2016rft

Październik rozpoczął się prawdziwą jesienną pluchą. My się tej plusze nie damy, my swój charakter mamy:) Chmury i deszcze rozpędzimy - bo w Edterku świetnie się bawimy:) I właśnie tak zrobiliśmy. W poniedziałkowy dzionek - zagraliśmy sobie w dwie superzaste gry i świetnie się przy tym bawiliśmy. Pierwszą gra była - zabawa w zdobywanie jajek od kur, za pomocą sprytnego"Liska Chytruska":) Trzeba było się wykazać nie lada precyzją i szybkością - by te jajka kurom zabrać:)

lisekchytrusek2016hyjuki

Drugą grą, była dobrze nam znana i lubiana - idealna na jesienne dni - "Grzybobranie", w której Filip i Dagna starali się zebrać jak najwięcej grzybów i najlepiej tych jadalnych:)

grzybobranie2016

Dzisiaj na zajęciach z grami planszowymi graliśmy tylko w jedną grę, ale za to jaką:) "Mistakos" - czyli zabawa krzesełkami. Najpierw bawiliśmy się świetnie układając wieże z własnych krzesełek. Następnie staraliśmy sie wspólnie ułożyć jak największą krzesełkową wieżę:)

mostakos20154rt

A ile było przy tym emocji, ile śmiechu. Super zabawa. Polecamy!!!

mistakos3456fgtr

Dzisiaj, 19 września, zagraliśmy w dwie bardzo ciekawe gry:) Pierwsza - "Niezła draka" - to szalona gonitwa:) Chłopak - goni psa, ten chce złapać kota, kot ma ochotę na mysz - a na końcu mała myszka przestrasza chłopaka:) Troszkę domina, troszkę strategii, dużo zabawy:)

 gradomi2016tgyhuji9

Drugą grą, w którą zagraliśmy - jest znana nam już gra "Bim Bamm". To świetne memo, w którym staramy się znaleźć pięć takich samych zwierzaków. My się staramy, oni się też starają i nam przeszkadzają:) Dużo śmiechu i zabawy:)

 gradomi2016tgyhuji92

Dagna z Filipem testowali bardzo fajną grę "Laleczki", w której ubieramy papierowe lalki:) Wydaje się proste:) Do końca takie nie jest. Gdybyśmy ubierali je jak nam się chce - to zadanie trudne by nie było:) Jednak by zadanie było dobrze zrobione - trzeba się wykazać znajomością kolorów, umiejętnością odwzorowywania no i przede wszystkim jak to z modą - gustu:)

gradomi2016tgyhuji923 

Dzisiaj podczas zajęć Edterkowego Planszopernika do Emilii dołączyła Dominika:) za tydzień, mamy nadzieję, Ela i to będzie już komplet:) Zagraliśmy dzisiejszego dnia w dwie bardzo przyjemne gry:) Na pierwszy ogień poszła gra "Halli Galli - junior". W wersji podstawowej nasze ręce szukają dzwonka, gdy oczy zobaczą pięć owoców jednego rodzaju. W wersji junior wystarczą dwie identyczne twarze klaunów:) Zabawa przednia. Szkoda, tylko, że dzwonek nie jest taki sam jak w podstawce - tylko plastykowy i nie do końca dzwoni tak jak byśmy chcieli:)

hallijunior

Drugą grą, w którą zdążyliśmy zagrać był "Hexx". Gra w układanie "hexów", czyli sześciokątnych kartoników, w 4 kolorach. Szybkie, wymagające, ale bardzo emocjonujące i sprawiające, że mocno zaczęły pracować nasze szare komórki. Polecamy gorąco:)

hallijunior23

Podczas czwartkowych Edterkowych Przerw Integracyjnych, które odbywają się codziennie, na przerwie od 10.30 do 10.45 będziemy grać w gry planszowe. Dzisiaj wspólnie zagraliśmy w "Dr Eurekę" (tworzyliśmy mikstury za pomocą fiolek), "Halli Galli" (gdzie ważna jest prędkość i spostrzegawczość), "Kota w w worku" (staraliśmy się odgadnąć po dotyku co za przedmiot trzymamy) oraz "Lotti Karroti" (szalony wyścig zajęcy po marchewkę:))

gryplanszowe20rftgyhji8

Miło jest nam doniesć, że od tego roku, patronat nad naszym Klubem Gier Planszowych - Planszopernik, objęło wydawnictwo Granna. Otrzymaliśmy specjalną przesyłkę, w której poza grami wydawnictwa znalazły się regulamin i certyfikat, które zawisną w sali nr 19, w której najczęściej gramy:) Cześć gier będzie także wykorzystywana na zajęciach z przyrody i języka polskiego:) Bardzo dziękujemy Grannie:)

grannaklub2016rft

grannaklub2016t

W każdy poniedziałek, uczniowie Edterka grają w gry planszowe:) Poznają nowe, grają w swoje ulubione, a nawet sami je tworzą lub recenzują:) W poniedziałek, 5 września, na pierwszym Edterkowym Planszoperniku, Emilka - mogła zapoznać się z dwoma świetnymi grami. "Dr Eureka", grze prostej, szybkiej i niezwykle wciągającej. Dzięki grze na chwilę zamieniamy się w pracowników laboratorium i staramy się stworzyć - fantastyczne mikstury, przelewając odczynniki z jednej menzurki do drugiej:) 

dreureka2016rftg

Drugą grą równie udaną, w którą mogliśmy na dzisiejszych zajęciach zagrać była gra - "Ciasteczkowe Potworki". Gra, w której staramy się by nasz potwór nie był głodny, a zapewnić mogą mu to - ciasteczka, bowiem, nasz stworek gustuje tylko w takich smakołykach. Gra wymaga uwagi, koncentracji i spostrzegawczości. Nie jest trudna i wciąga:)

dreureka2016rftg2

Kwartaliki

Edterkowy Planszopernik

Spotkania z Planszówkami

Wspierają nas