Szkolny Klub Gier Planszowych

"Planszopernik"

Po małych zmianach - ale jeszcze nie w pracowni plastycznej (mały remont) zagraliśmy w czwartek. Pojawiła się "La Cucaracha", "Mrówki" czy dawno nie widziane "Pędzące Żółwie". Zaś w grupie starszej po raz kolejny opowiadanki: "Dixit" i "Klub Detektywów".

planszopernik2022sff456t6y7

Edterkowe planszogranie i "Złota Kaczka". Bardzo uczniom Edterka spodobała, a już w czwartek zagości na zajęciach uczniów klas 1-3.

zlotakaczka202234

Konkursy już za nami. Teraz możemy sobie na spokojnie pograć. Pierwszaki zapoznały się z grami z serii "Legendy Polski", ci lekko starsi zagrali w "Smoki", a także w "Maki Stack". Zaś klasy starsze w opowiadanki/wyobrażanki - czyli "Dixit"  i "Klub Detektywów".

rummikub2022ased278gtyh6g

28 października wzięliśmy udział w Śląskich Mistrzostwach Szkół w Rummikubie, które zostały zorganizowane w Czeladzi. Naszą szkołę i klub reprezentowała czwórka uczniów: Zosia Kozicka, Marta Mamot (obie z klasy 8b) oraz Maja Żychowska i Tomek Zych (oboje z klasy 4b) - byli to zwycięzcy eliminacyjnego turnieju szkolnego. W zawodach wzięło udział ponad 90 uczniów z 25 szkół z całego Śląska. Uczniowie rozegrali w sumie 16 partii, po których wyłoniono zwycięzców. Nam jest miło zakomunikować, że miejsce III zajęła Marta Mamot, zaś miejsce VII - Zosia Kozicka co pozwoliło naszej Szkole wygrać w kategorii "Najlepsza Szkoła Turnieju". Maja i Tomek - również dzielnie walczyli zajmując miejsca w okolicach 60 miejsca. Gratulujemy!!! I dziękujemy organizatorom za wspaniałe jego przeprowadzenie.

rummikub2022ased278gtyh6
rummikub2022ased278gtyh

Karak - rządzi niepodzielnie w klasach młodszych i ... nie ma na to rady:) Miało być ostatnie spotkanie w tym roku z grą - a tu tymczasem, za tydzień kolejne:))) Tego u nas jeszcze nie grali. Starsi za to przypomnieli sobie "Diamenty", a także "Milionerzy i Bankruci". Nie mogło zabraknąć "Snu", bo to przecież nasza ulubiona gra ever:)

rummikub2022ased278

W ubiegłym tygodniu na zajęciach grupy młodszej zagraliśmy w Karaka, w tym tygodniu - 20 października... nie miałem innego wyjścia jak na stole po raz kolejny rozłożyć Karaka i co ciekawe - za tydzień - "mam zrobić to ponownie":))) Zaś pierwszaki zagrały w "Zwierzak na zwierzaku" i w "Make'n Break".

escaperoom2022paxdziernika45

Poniedziałki, jak pamiętacie to w Edterku dzień z grami planszowymi. Nie inaczej było w tym tygodniu i ubiegłym. W miniony poniedziałek graliśmy w niezwykłą grę pamięciową - "Magiczny Labirynt", zaś wczoraj grę na spostrzegawczość "Mrówki". Obie gry bardzo nam się spodobały. Polecamy.

labirynt2022edrf45

rummikub2022edrtf3456

13 października klasy młodsze zapoznały wyruszyły w podziemia, by zbierać skarby i pokonać smoka - w grze Karak, zaś grupa starsza zaznajamiała się z zasadami gry w Rummikuba, gdyż za tydzień zamierzamy przeprowadzić Szkolne Eliminacje do Mistrzostw Śląska Szkół w tą grę.

planszowki2002karak1
rummikub2022edrtf

10.10 - Dzień Gier Planszowych - nie mogliśmy tego dnia nie zagrać wspólnie w planszówki, które kochamy:) Na Edterkową przerwę integracyjną zaprosiliśmy uczniów "Czwórki". Ależ nas było dużo:) i co prawda nie o 10.10, ale 20 minut później pograliśmy w nasze ulubione gry:)

10102022

6 października w grupie młodszej - dominowały pstrykacze, które nie tylko wymagały od graczy zręczności - ale i kreatywności podczas przygotowywania planszy, a rządziły: "Wystrzałowe Katapulty", "Mini PitchCar" i "Flick'em Up!".

pstrykacze2022drft

Poniedziałe to w Edterku dzień z grami planszowymi. Najpierw razem z uczniami "Czwórki" na przerwie zagraliśmy w: "Speed Cups", "Lotti Karotti" oraz w "Rudego Lisa". A później świetnie bawiliśmy się serwując według zamówienia - lody:) w grze "Kraina Lodów".

lodyedterek2022a

W tym roku - dzień z grami planszowymi w Edterku, to poniedziałek. Dzisiaj zagraliśmy po raz pierwszy w grę kooperacyjną "Smoczy Skarb". Naszym zadaniem było zdobycie 3 kluczy i dotarcie do skarbu przed smokiem. Mimo, że zadanie nie było łatwe udało nam się to za każdym razem, a zagraliśmy aż 3 razy:) Bo gra była tego warta. Polecamy!!!

smoczyskarb2022er4r4

Na zajęciach w klasach 4-8 wielkie przygotowania do kolejnego turnieju tym razem "Karaka", który odbędzie się za 2 tygodnie. Udało nam się też zagrać w "Koty" i "Carcassone".

karakturniejprzygotowanie2

22 września w klasach młodszych odbył się mini turniej w "Sen", który wygrał Kamil, przed Kingą i Leną. Gratulacje!!! Zagraliśmy także w "Box Monstera", świetną grę sensoryczną. Pierwszaki - zaznajomiły się z "Kotem Stefanem", oraz pingwinkami "Pingolo". Chłopaki zaś mogli zmierzyć się w grze sportowej - "Curling".

spodek2022derftg7

Jesteśmy bardzo wdzięczni wydawnictwu - Granna za wspaniały prezent jaki otrzymaliśmy na rozpoczęcie roku szkolnego, a którym oczywiście są gry planszowe. Uczniowie Edterka testowali grę "Box Monster" i świetnie się przy niej bawili. Nie jest to łatwa gra... tzn zasady są proste:) ale odgadnięcie co znajduje się w brzuchu potworasa - już zdecydowanie trudniejsze. Gra spodobała się im bardzo - więc za pewne często będą ją wyciągać z naszej szafy. Jeszcze raz dziękujemy!!!

monstrbox2023derd

Po raz piąty wylądowaliśmy w Spodku na największej i najlepszej imprezie planszówkowej w Polsce - "Planszówki w Spodku 2022". To niezwykłe jak wiele osób gra w gry planszowe, z czego oczywiście bardzo się cieszymy. Planszówki w Spodku to szansa na poznanie nowych gier i zagranie w nie. Co uczyniliśmy. Zagraliśmy w "Pacjent Zero", "Fabula Rasa - Morskie Opowieści", "Marvel Villainous Infinite Power" i "Minecraft", "Ryki Afryki" i "OverBoss", "Kingdomino - Prehistoria", "Władca Kości", a także "Little Factory". Więcej w 4h nie daliśmy rady:) Cieszymy się też, że na stanowiskach wydawców spotkaliśmy się z naszymi przyjaciółmi i starszymi kolegami i koleżankami, którzy zaczynali w Planszoperniku:)

spodek2022derftg

Pierwszy tydzień i od razu turniej. A jak turniej to... oczywiście w "Sen" - bo to jedna z naszych ulubionych gier. W Turnieju wzięło udział prawie 30 uczniów z klas 4-8. Wczoraj i dzisiaj odbyły się eliminacje, a także półfinały i finał w którym I miejsce zdobyła Zosia Kozicka z klasy 8b. Gratulacje!!! Zaś cała piątka finalistów otrzymała nagrody - w formie gier. Kolejny turniej już za miesiąc.

senturniej2022edrtf

Pierwsze nasze zajęcia za nami. Na kółku pojawili się stali bywalcy, ale i nowe twarze:). Zagraliśmy w "Wystrzałowe Katapulty", wiek w tej grze nie ma znaczenia - emocje gwarantowane. Nieśmiertelne "Speed Cupsy", czy w kooperacyjne - ale równocześnie rywalizacyjne "Maki Stack". Przy okazji jutro odbędzie się turniej w "Sen", dla klas starszych, a dzisiaj trenowali najmłodsi:)

kolko2022pierw

Od następnego tygodnia ruszamy z zajęciami w Szkolnym Klubie Gier Planszowych "Planszopernik". W tym roku by wziąć udział w zajęciach z grami planszowymi - trzeba się wcześniej zapisać - za pomocą Librusa, do pana Bartka Zbączyniaka. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Zapraszamy:)

W czwartek, lekcja 6 - dla klas 1-3, sala nr 23
W czwartek, lekcja 7 - dla klas 4-8, sala nr 23
W piątek, lekcja 7 - dla klas 4-8, pracownia plastyczna

zaproszeniezapisy2022derrt

We wtorek, jeszcze podczas wakacji - zjawiła się w sali nr 23, ekipa porządkowa, która starannie sprawdziła naszą grową biblioteczkę, uporządkowała gry w szafie i rozegrała pierwszą w tym roku szkolnym planszówkę, którą była gra Oriflame. Od drugiego tygodnia rozpoczynamy zajęcia naszego Klubu - na które zapraszamy.

planszopernoy2023a
planszopernoy2023a4

Zajęcia Planszopernika w roku szkolnym 2021/2022 zajęcia odbywały się we wtorek osobno dla klas 1-3, klas 4-7 i klasy 8. Zaczęliśmy nietypowo bo od sierpniowego Games Roomu, dla rodziców, absolwentów i przyjaciół -  który po raz pierwszy w historii odbył się w Bytomskim Centrum Kultury (i tak pozostało do końca tego roku).

 gamesromm201rt5454

Jeszcze w sierpniu - współorganizowaliśmy turniej Rummikuba i Molkky dla Hufca ZHP Lubliniec w Ośrodku Harcerskim w Kokotku.

rummikubzhplubliniec20213a4as

4 września wzięliśmy udział w największej na Śląsku, a na pewno najwspanialszej w Polsce imprezie planszówkowej - "Planszówki w Spodku" w Katowicach.

spodek2021rftgyh
spodek2021rftgyh3as

Zajęcia w szkole rozpoczęliśmy 21 września,

podsumwanie2022ass

a już tydzień później zorganizowaliśmy Mistrzostwa Szkoły w Rummikuba. Zwycięzcą została Zuzia Gałęziowska.

konkursrummikub2021aws2
rummikun1033333

28 września, miała w naszym klubie - prapremiera gry "Monster City" - z wydawnictwa Nasza Księgarnia.

monstercity202134

29 września odbył się kolejny Games Room.

 

 spotkanie2020we4r4da

Swoje zajęcia z planszówkami rozpoczęli też uczniowie Edterka - klasy 1b, które kontynuowali przez cały rok nieprzerwanie - grając w każdy wtorek, a także podczas zajeć.

grannaedterek2345
edterek2021smok125

10 października 2021r. uczestniczyliśmy w Śląskim Festiwalu Nauki pod egidą Metisu na stanowisku Gier i Zabaw w edukacji. Nasz Klub reprezentowały: Zosia Kozicka i Zuzia Zych. Prezentowaliśmy nasze Planszopernikowe gry "Tajemnicę Srebrnego Miasta" i "Kwartaliki", a także zachęcaliśmy wszystkich odwiedzających do zagrania w gry planszowe.

festiwalnauki2022ade
slaksifestiwalnauki2sdd

19 października 2021r. zorganizowaliśmy II edycję Szkolnego Turnieju w "Kwartaliki", gry przez nas opracowanej i wydanej.

turniejkwartaliki2021345
kwartaliki20213

26 października odbył się kolejny turniej - tym razem w "Karaka". Najlepszym poszukiwaczem skarbów okazał się Igor Milewski.

karakturniej2021345
karakfinal20213

Także w październiku testowaliśmy gry otrzymane od wydawnictwa Dante.

testujemydante2021

26 października odbyło się już 3 spotkanie w ramach Games Roomu.

gemesromm202134

19 listopada udaliśmy się do Miasteczka Śląskiego - by poprowadzić zajęcia dla uczniów tamtejszej Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks.T.Christopha.

planszowaniemistaczk20213

W listopadzie udało się zorganizować kolejne - czwarte już spotkanie z planszówkami w ramach Games Roomu dla rodziców, absolwentów i przyjaciół.

gamesroom2022listopad2345r

30 listopada swoją prapremierę miała w naszym klubie gra "World of Tanks Background", w którą opracowali uczniowie z zaprzyjaźnionego z nami klubu "Pionkolandia" ze Sztumu.

worldoftanks2022a

3 grudnia poprowadziliśmy zajęcia dla młodzieży z Lublińca w tamtejszej bibliotece "Lubitece".

worldoftanks2022a3a

A z 3 na 4 grudnia współorganizowaliśmy dla harcerzy i harcerek Hufca ZHP Lubliniec - "Mikołajkową noc z planszówkami".

worldoftanks2022a3a9

Tuż przed końcem roku szkolnego otrzymaliśmy od wydawnictwa Egmont - klocki kartonowe i wraz uczniami klas młodszych i Edterka świetnie się nimi bawiliśmy.

zajeciawklasachmodszych1a2

Niestety potem pojawił się ponownie covid i nasze spotkania zostały przerwane. W międzyczasie udało nam się uzyskać gry z wydawnictwa Rebel w ramach mikołajowej paczki. I do planszogrania wróciliśmy dopiero w połowie sztycznia 2022, a i to na chwilę, gdyż przyszły ferie i znów obostrzenia.

bezz20223s

W marcu 2022r. odbyło się po długiej przerwie - piąte spotkanie Games Roomu.

 

gamesroom202123

26 marca kilku latach znów wróciliśmy do Zabytkowej Kopalni "Guido" w Zabrzu - gdzie odbył się "Gryfny Szpil: Gramy dla Ukrainy - Gry Planszowe 320 metrów pod Ziemią". Nasz klub reprezentowali: Hania, Zosia, Marta i Michał.

grydnyszpil20221ad

W kwietniu za sprawą wydawnictwa Egmont mogliśmy ogrywać ich nowe tytuły.

rectoverso202234r45

W kwietniu też odbyło się 6 spotkanie Games Roomowe.

horrifield202345r5

A tuż potem ponownie odwiedziliśmy szkołę w Miasteczku Ślaskim:)

 

Lplanszowkimiasteczko2022a

Liczne wycieczki i wyjazdy uczniów nie pozwoliły na zorganizowanie w maju i czerwcu jakiejś większej imprezy. Za to skupiliśmy się na produkcji gier planszowych, które powstały w starożytności i spróbowaliśmy je przenieść za pomocą drukarki 3d i projektów opracowanych przez Mateusza Krawca - członka naszego Klubu. Do końca roku udało się w ten sposób wydrukować dwie gry z czasów rzymskich: "Latrunculi" i Tabula Lusoria.

gra3dbiesiada2022

Jeszcze w maju zorganizowaliśmy ostatni Games Room (czerwcowy wypadł).

gamesrook2022maj2a

I zajęciami  - 7 czerwca zakończyliśmy ten rok szkolny.

planszowki2022czerwc1

Mieliśmy też swój współudział przy turnieju Hufca ZHP Lubliniec w grze "Sen", który odbył się 11 czerwca na Ośrodku w Kokotku, a wzięło w nim udział 90 uczestników.

senturniej2022ed34rr
senturniej2022ed34rra

Kwartaliki

Spotkania z Planszówkami

Wspierają nas